Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Złożenie projektu w Agencji Rynku Rolnego nie jest jednoznaczne z podpisaniem umowy. Prezes Agencji Rynku Rolnego powoła Komisję, która rozpatrzy złożone projekty oraz podejmie decyzje o rozpatrzeniu wniosków i wybraniu tych, z którymi zostanie podpisana umowa zobowiązująca do realizacji projektu.
SPIS TREŚCI:
1. Zawarcie umowy i realizacja projektu
2. Rozliczanie umowy i wypłata należnej kwoty refundacji
3. Odpowiedzialność finansowa wobec Agencji Rynku Rolnego
4. Artykuły powiązane
1. Zawarcie umowy i realizacja projektu
Dokonanie wyboru projektów, które będą podlegać refundacji, skutkuje zawarciem umowy z podmiotem uprawnionym w ciągu 60 dni. Umowa zawierać będzie m.in.: termin realizacji projektu, koszty podlegające refundacji oraz ich wysokość, zasady dokumentowania wydatków, które będą poniesione oraz zasady rozliczania się z Agencją Rynku Rolnego.
Podpisując umowę podmiot uprawniony zobowiązuje się do realizacji projektu zgodnie z warunkami podpisanej umowy, a ponadto będzie zobowiązany m.in. do:
- prowadzenia odrębnej ewidencji rzeczowej i finansowej dotyczącej projektu,
- posiadania dokumentacji źródłowej kosztów poniesionych na realizację projektu,
- poddawania się kontrolom i czynnościom sprawdzającym prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego oraz inne upoważnione instytucje,
- pisemnego informowania Agencji Rynku Rolnego o okolicznościach, które mogą zagrozić realizacji umowy lub dotrzymania jej terminu oraz stanu realizacji zawartej umowy.
Szczegółowe zasady realizacji projektu zostały wymienione dla każdego rodzaju projektu.
2. Rozliczanie umowy i wypłata należnej kwoty refundacji
W celu uzyskania refundacji poniesionych kosztów należy złożyć wniosek o refundację na odpowiednim druku (załącznik nr 7). Do wniosku należy dołączyć:
- kopie faktur/rachunków wystawionych na podmiot uprawniony, które potwierdzają poniesione koszty na realizację projektu (w przypadku zakupu sprzętu pszczelarskiego oraz urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej dokumenty zakupu powinny być wystawione na pszczelarza),
- potwierdzenie zapłaty za w/w koszty tylko w formie przelewu lub przekazu pocztowego,
- pozostałe dokumenty uzależnione od rodzaju projektu m.in. oferty zakupu.
Wniosek o refundację wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć nie później niż w dniu zakończenia realizacji projektu, określonym w umowie. Po złożeniu wniosku o wypłatę refundacji, Agencja dokona rozliczenia umowy oraz wypłaty kwoty refundacji kosztów według zasad, które są uzależnione od rodzaju projektu.
Poza projektem zwalczania warrozy, kwota wypłaty nie może przekroczyć kwoty określonej w umowie, jednak może zostać zmniejszona w przypadku wykrycia pewnych nieprawidłowości. Po wyliczeniu kwoty podlegającej refundacji, podmiot uprawniony otrzyma notę uznaniową, a w ciągu 30 dni od jej wystawienia nastąpi wypłata refundacji, jednak nie później niż do 15 października roku budżetowego, którego dotyczy realizacja projektu.
3. Odpowiedzialność finansowa wobec Agencji Rynku Rolnego
W przypadku wykrycia przez Agencję Rynku Rolnego, że wypłacona kwota została przekazana nienależnie, podmiot uprawniony musi ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami. Ponadto podmiot uprawniony ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec Agencji Rynku Rolnego za realizację projektu i tylko z nim będzie rozliczane wykonanie umowy na jego realizację.
Celem programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich jest poprawa jakości miodu oraz warunków w sektorze pszczelarskim. Miejmy nadzieję, że uda się w maksymalny sposób wykorzystać otrzymane środki, aby założenia projektu miały szansę na spełnienie.
Opracowano na podstawie:
Warunki ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich (załącznik do Zarządzenia nr 130/2016/Z Prezesa ARR z dnia 07.07.2016)
Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017
Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys
Liczba wyświetleń artykułu: 2627
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor
Naturalne rozwiązanie na roztocze Varroa Jakub Wojas

GuardHive - wynalazek The Queen Bee uwalniające pasiekę od warrozy
Wynalazek od The Queen Bee Jakub Wojas

Zaleszczotek książkowy (zaleszczotek pospolity)
Zaleszczotek - przyjaciel pszczół Magdalena Szatanik

Australijscy naukowcy tworzą pestycyd przeciwko warrozie
Kolejni naukowcy zabierają się za walkę z warrozą Jakub Wojas

Kwas mlekowy - lek na warrozę
Kwas mlekowy w zwalczaniu warrozy Anna Celińska

Biowar - prawidłowe stosowanie pasków przeciw warrozie pszczół
Stosowanie Biowaru krok po kroku Portal Pszczelarski

Deformed Wing Virus (DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli zagraża pszczołom 2022
Czy da się przed nim ochronić? Jakub Wojas
