Portal Pszczelarski

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich rozliczenie projektów Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich ARR Agencja Rynku Rolnego

Złożenie projektu w Agencji Rynku Rolnego nie jest jednoznaczne z podpisaniem umowy. Prezes Agencji Rynku Rolnego powoła Komisję, która rozpatrzy złożone projekty oraz podejmie decyzje o rozpatrzeniu wniosków i wybraniu tych, z którymi zostanie podpisana umowa zobowiązująca do realizacji projektu. 

 

SPIS TREŚCI:
1. Zawarcie umowy i realizacja projektu
2. Rozliczanie umowy i wypłata należnej kwoty refundacji
3. Odpowiedzialność finansowa wobec Agencji Rynku Rolnego
4. Artykuły powiązane

 

1. Zawarcie umowy i realizacja projektu 
Dokonanie wyboru projektów, które będą podlegać refundacji, skutkuje zawarciem umowy z podmiotem uprawnionym w ciągu 60 dni. Umowa zawierać będzie m.in.: termin realizacji projektu, koszty podlegające refundacji oraz ich wysokość, zasady dokumentowania wydatków, które będą poniesione oraz zasady rozliczania się z Agencją Rynku Rolnego. 

Podpisując umowę podmiot uprawniony zobowiązuje się do realizacji projektu zgodnie z warunkami podpisanej umowy, a ponadto będzie zobowiązany m.in. do:
- prowadzenia odrębnej ewidencji rzeczowej i finansowej dotyczącej projektu,
- posiadania dokumentacji źródłowej kosztów poniesionych na realizację projektu,
- poddawania się kontrolom i czynnościom sprawdzającym prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego oraz inne upoważnione instytucje,
- pisemnego informowania Agencji Rynku Rolnego o okolicznościach, które mogą zagrozić realizacji umowy lub dotrzymania jej terminu oraz stanu realizacji zawartej umowy. 

Szczegółowe zasady realizacji projektu zostały wymienione dla każdego rodzaju projektu.

2. Rozliczanie umowy i wypłata należnej kwoty refundacji 
W celu uzyskania refundacji poniesionych kosztów należy złożyć wniosek o refundację na odpowiednim druku (załącznik nr 7). Do wniosku należy dołączyć:
- kopie faktur/rachunków wystawionych na podmiot uprawniony, które potwierdzają poniesione koszty na realizację projektu (w przypadku zakupu sprzętu pszczelarskiego oraz urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej dokumenty zakupu powinny być wystawione na pszczelarza),
- potwierdzenie zapłaty za w/w koszty tylko w formie przelewu lub przekazu pocztowego,
- pozostałe dokumenty uzależnione od rodzaju projektu m.in. oferty zakupu. 

Wniosek o refundację wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć nie później niż w dniu zakończenia realizacji projektu, określonym w umowie. Po złożeniu wniosku o wypłatę refundacji, Agencja dokona rozliczenia umowy oraz wypłaty kwoty refundacji kosztów według zasad, które są uzależnione od rodzaju projektu. 

Poza projektem zwalczania warrozy, kwota wypłaty nie może przekroczyć kwoty określonej w umowie, jednak może zostać zmniejszona w przypadku wykrycia pewnych nieprawidłowości. Po wyliczeniu kwoty podlegającej refundacji, podmiot uprawniony otrzyma notę uznaniową, a w ciągu 30 dni od jej wystawienia nastąpi wypłata refundacji, jednak nie później niż do 15 października roku budżetowego, którego dotyczy realizacja projektu.

3. Odpowiedzialność finansowa wobec Agencji Rynku Rolnego 
W przypadku wykrycia przez Agencję Rynku Rolnego, że wypłacona kwota została przekazana nienależnie, podmiot uprawniony musi ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami. Ponadto podmiot uprawniony ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec Agencji Rynku Rolnego za realizację projektu i tylko z nim będzie rozliczane wykonanie umowy na jego realizację.

Celem programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich jest poprawa jakości miodu oraz warunków w sektorze pszczelarskim. Miejmy nadzieję, że uda się w maksymalny sposób wykorzystać otrzymane środki, aby założenia projektu miały szansę na spełnienie.

Opracowano na podstawie:
Warunki ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich (załącznik do Zarządzenia nr 130/2016/Z Prezesa ARR z dnia 07.07.2016)

4. Artykuły powiązane

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

 

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2627

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Torcik naleśnikowy z miodem

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Pstrąg z miodem w sosie orzechowym

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie