Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w Grójcu 2016

pszczelarstwo mazowieckie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w Grójcu zgnilec amerykański w powiecie grójeckim

Niestety, zgnilec amerykański w tym roku nie odpuszcza. Do kolejnych przypadków wystąpienia tej choroby doszło w województwie mazowieckim, dokładnie w gminie Grójec. Pszczelarze z tego rejonu muszą dostosować się do zakazów i nakazów. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grójcu wydał stosowny komunikat, który udostępnił na swoich łamach portal Grójec 24. Wynika z niego informacja, że obszar zapowietrzony chorobą panuje na terenie gminy Grójec, w granicach administracyjnych miejscowości: Uleniec, Dębie, Załącze, miasto Grójec, Kępina Skurów, Grudzkowola i Piekiełko. To teren na którym dojść może do pojawienia się nowych ognisk chorobowych. 

Na tym terenie zakazuje się bez pozwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii przemieszczania pni pszczelich, rodzin pszczelich, pszczół, matek, plastrów oraz uli i sprzętu używanego w trakcie prac pszczelarskich. Zakaz dotyczy także sprzedaży produktów pszczelich. Oczywiście nie mogą się tam odbywać wystawy i targi z udziałem pszczół. 

Dodatkowo Powiatowy Lekarz Weterynarii będzie dokonywał przeglądu pasiek na tym obszarze. Dopiero ich wyniki dadzą odpowiedź na pytanie, w ilu pasiekach w tej okolicy doszło do rozwoju tej groźnej dla czerwia i dorosłych pszczół choroby. 

Opracowano na podstawie:
Grójec 24, Zgnilec amerykański pszczół w Grójcu!, http://www.grojec24.net/news-zgnilec-amerykanski-pszczol-w-grojcu,3096.html, data publikacji: 2016.09.30, data odczytu: 2016.09.30.Liczba wyświetleń artykułu: 2591

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2016-10-01 08:34:40

Czy ktoś z Was przypomina sobie tak fatalny rok jak ten, który nie dość że obfitował w suszę to jeszcze w choróbska?

blondynekkrk 2016-10-02 16:52:53

W tym roku dużo się słyszy o zgnilcu, ale chyba mniej o warrozie. Mam rację?

TOMI 2016-10-04 18:35:26

Może dlatego ze zgnilec nie występuje zbyt często a z warrozą mamy problemy cały czas , wiec temat nieco spowszedniał  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem