Portal Pszczelarski

Dzikie pszczoły w Puszczy Augustowskiej 2016

pszczelarstwo podlaskie Regionalne Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego łaźbienie miód wrzosowy

To nie był dobry sezon dla dziko żyjących pszczół leśnych. Dotyczy to zwłaszcza warunków atmosferycznych. Do takich wniosków doszli specjaliście po zakończeniu tradycyjnego łaźbienia. 

Leśnicy z Puszczy Augustowskiej ocenili tegoroczny sezon jako bardzo zły. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego z Augustowa, zmienne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na kondycję pszczół leśnych. O każdej porze roku było albo za sucho, albo zbyt mokro i chłodno. Na skutek przeglądu barci i kłód, podjęto decyzję o dokarmianiu pszczół. To dla nich jedyna szansa na zgromadzenie odpowiednich zapasów przed zimą. 

Leśnicy chcą w przyszłości kontynuować podjęte w tym regionie projekty bartne. W przygotowaniu jest już wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miłośnicy dzikich pszczół chcieliby aby większy nacisk został położony na poprawę warunków bytowania pszczół rodzimych ras. Chodzi przede wszystkim o tworzenie tak zwanych łąk pszczelich z gatunkami roślin miododajnych. 

Planowany jest również wniosek do programu obejmującego współpracę transgraniczną pomiędzy Polską, Białorusią i Ukrainą. Dzięki udziale w nim, być może uda się również pozyskać pieniądze na stworzenie w Augustowie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego. 

Łaźbienie to tradycyjna nazwa na czynność wykonywaną przez bartników, polegającą na podbieraniu owadom miodu i wosku w takiej ilości, by pozostałe zapasy zapewniły im przezimowanie. Prezentacja łaźbienia, które odbyło się w barci i kłodzie zasiedlonej przez pszczoły tuż obok siedziby nadleśnictwa Augustów 29 września 2016 r., miała pokazać, że w tej czynności chodzi przede wszystkim o opiekę nad pszczołami. Nadleśnictwo Augustów jest inicjatorem projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". 

Pszczelarze, podobnie jak leśnicy, negatywnie oceniają tegoroczną ilość pożytków leśnych, przede wszystkim wrzosów. Na skutek suszy pszczoły, które razem z ulami zostały wywiezione na wrzosowiska, wróciły bez zebranego miodu. 

Opracowano na podstawie:
Agropolska, To był zły rok dla leśnych pszczół, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/to-byl-zly-rok-dla-lesnych-pszczol,2689.html, data publikacji: 2016.09.30, data odczytu: 2016.09.30.

Zobacz również:

Linia pszczół M: Augustowska (MA)Liczba wyświetleń artykułu: 1924

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.