Portal Pszczelarski

Dzikie pszczoły w Puszczy Augustowskiej 2016

pszczelarstwo podlaskie Regionalne Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego łaźbienie miód wrzosowy

To nie był dobry sezon dla dziko żyjących pszczół leśnych. Dotyczy to zwłaszcza warunków atmosferycznych. Do takich wniosków doszli specjaliście po zakończeniu tradycyjnego łaźbienia. 

Leśnicy z Puszczy Augustowskiej ocenili tegoroczny sezon jako bardzo zły. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego z Augustowa, zmienne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na kondycję pszczół leśnych. O każdej porze roku było albo za sucho, albo zbyt mokro i chłodno. Na skutek przeglądu barci i kłód, podjęto decyzję o dokarmianiu pszczół. To dla nich jedyna szansa na zgromadzenie odpowiednich zapasów przed zimą. 

Leśnicy chcą w przyszłości kontynuować podjęte w tym regionie projekty bartne. W przygotowaniu jest już wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miłośnicy dzikich pszczół chcieliby aby większy nacisk został położony na poprawę warunków bytowania pszczół rodzimych ras. Chodzi przede wszystkim o tworzenie tak zwanych łąk pszczelich z gatunkami roślin miododajnych. 

Planowany jest również wniosek do programu obejmującego współpracę transgraniczną pomiędzy Polską, Białorusią i Ukrainą. Dzięki udziale w nim, być może uda się również pozyskać pieniądze na stworzenie w Augustowie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego. 

Łaźbienie to tradycyjna nazwa na czynność wykonywaną przez bartników, polegającą na podbieraniu owadom miodu i wosku w takiej ilości, by pozostałe zapasy zapewniły im przezimowanie. Prezentacja łaźbienia, które odbyło się w barci i kłodzie zasiedlonej przez pszczoły tuż obok siedziby nadleśnictwa Augustów 29 września 2016 r., miała pokazać, że w tej czynności chodzi przede wszystkim o opiekę nad pszczołami. Nadleśnictwo Augustów jest inicjatorem projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". 

Pszczelarze, podobnie jak leśnicy, negatywnie oceniają tegoroczną ilość pożytków leśnych, przede wszystkim wrzosów. Na skutek suszy pszczoły, które razem z ulami zostały wywiezione na wrzosowiska, wróciły bez zebranego miodu. 

Opracowano na podstawie:
Agropolska, To był zły rok dla leśnych pszczół, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/to-byl-zly-rok-dla-lesnych-pszczol,2689.html, data publikacji: 2016.09.30, data odczytu: 2016.09.30.

Zobacz również:

Linia pszczół M: Augustowska (MA)



Liczba wyświetleń artykułu: 2528

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności