Portal Pszczelarski

Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego 2016

Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Faulbrut#/media/File:Paenibacillus_larvae.jpg Autor: Tanarus Modyfikacja autorska.

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie brzeskim Janusz Filip Koło Pszczelarzy w Brzesku

"Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego" - powodem tej akcji są liczne przypadki pojawiania się ognisk zgnilca amerykańskiego. 

Już pod koniec sierpnia Wojewoda Małopolski wydał specjalne rozporządzenie na temat zwalczania zgnilca amerykańskiego w powiecie brzeskim i bocheńskim. Od tamtej pory lokalni pszczelarze byli zmuszeni do likwidacji wielu uli, a tym samym do likwidacji kilkunastu tysięcy pszczół. Sprawa stała się bardzo niepokojąca, dlatego Bożena Urbaniec, która piastuje funkcję powiatowego lekarza weterynarii w Brzesku, zadecydowała o konieczności kontroli, która przeprowadzona zostanie we wszystkich pasiekach w powiecie. 

Polskie prawo nie obliguje pszczelarzy do rejestrowania swoich uli. Nie znaczy to wcale, że takie pasieki nie zostaną sprawdzone. Jeżeli pszczelarz odmówi przeprowadzenia oględzin przez lekarza weterynarii, musi się liczyć z karą grzywny. W ten sposób decydenci mają nadzieję na zlikwidowanie ognisk zgnilca w zarodku.

Jak w rozmowie z dziennikarzem Radia Dobrze Nastrojonego przyznał Janusz Filip, prezes koła pszczelarzy w Brzesku, winą za pojawienie się tej groźnej choroby czerwia można obarczyć niefrasobliwych pszczelarzy, którzy nie dbają o higienę w pasiekach. Z tych zaniedbanych uli zgnilec przenosi się na wszystkie pasieki w okolicy, także te zadbane i powoduje przy tym olbrzymie straty. Przez kilka ostatnich lat choroba nie dawała się we znaki hodowcom owadów. Jednak w 2016 roku zbiera ona swoje nieprzyjemne żniwo w wielu regionach kraju, również w Małopolsce. 

Opracowano na podstawie:
RDN, Brzesko: Zgnilec pustoszy pasieki – ruszają kontrole, http://rdn.pl/?p=89269, data udostępnienia: 2016.09.27, data odczytu: 2016.09.27.
Bochnia-gmina.pl, Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 30 sierpnia 2016 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu brzeskiego i bocheńskiego, http://www.bochnia-gmina.pl/index.php?c=article&id=572, data publikacji: 2016.09.13, data odczytu: 2016.09.27.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 2138

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich