Portal Pszczelarski

Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego 2016

Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Faulbrut#/media/File:Paenibacillus_larvae.jpg Autor: Tanarus Modyfikacja autorska.

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie brzeskim Janusz Filip Koło Pszczelarzy w Brzesku

"Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego" - powodem tej akcji są liczne przypadki pojawiania się ognisk zgnilca amerykańskiego. 

Już pod koniec sierpnia Wojewoda Małopolski wydał specjalne rozporządzenie na temat zwalczania zgnilca amerykańskiego w powiecie brzeskim i bocheńskim. Od tamtej pory lokalni pszczelarze byli zmuszeni do likwidacji wielu uli, a tym samym do likwidacji kilkunastu tysięcy pszczół. Sprawa stała się bardzo niepokojąca, dlatego Bożena Urbaniec, która piastuje funkcję powiatowego lekarza weterynarii w Brzesku, zadecydowała o konieczności kontroli, która przeprowadzona zostanie we wszystkich pasiekach w powiecie. 

Polskie prawo nie obliguje pszczelarzy do rejestrowania swoich uli. Nie znaczy to wcale, że takie pasieki nie zostaną sprawdzone. Jeżeli pszczelarz odmówi przeprowadzenia oględzin przez lekarza weterynarii, musi się liczyć z karą grzywny. W ten sposób decydenci mają nadzieję na zlikwidowanie ognisk zgnilca w zarodku.

Jak w rozmowie z dziennikarzem Radia Dobrze Nastrojonego przyznał Janusz Filip, prezes koła pszczelarzy w Brzesku, winą za pojawienie się tej groźnej choroby czerwia można obarczyć niefrasobliwych pszczelarzy, którzy nie dbają o higienę w pasiekach. Z tych zaniedbanych uli zgnilec przenosi się na wszystkie pasieki w okolicy, także te zadbane i powoduje przy tym olbrzymie straty. Przez kilka ostatnich lat choroba nie dawała się we znaki hodowcom owadów. Jednak w 2016 roku zbiera ona swoje nieprzyjemne żniwo w wielu regionach kraju, również w Małopolsce. 

Opracowano na podstawie:
RDN, Brzesko: Zgnilec pustoszy pasieki – ruszają kontrole, http://rdn.pl/?p=89269, data udostępnienia: 2016.09.27, data odczytu: 2016.09.27.
Bochnia-gmina.pl, Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 30 sierpnia 2016 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu brzeskiego i bocheńskiego, http://www.bochnia-gmina.pl/index.php?c=article&id=572, data publikacji: 2016.09.13, data odczytu: 2016.09.27.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 1833

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.