Portal Pszczelarski

Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego 2016

Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Faulbrut#/media/File:Paenibacillus_larvae.jpg Autor: Tanarus Modyfikacja autorska.

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie brzeskim Janusz Filip Koło Pszczelarzy w Brzesku

"Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego" - powodem tej akcji są liczne przypadki pojawiania się ognisk zgnilca amerykańskiego. 

Już pod koniec sierpnia Wojewoda Małopolski wydał specjalne rozporządzenie na temat zwalczania zgnilca amerykańskiego w powiecie brzeskim i bocheńskim. Od tamtej pory lokalni pszczelarze byli zmuszeni do likwidacji wielu uli, a tym samym do likwidacji kilkunastu tysięcy pszczół. Sprawa stała się bardzo niepokojąca, dlatego Bożena Urbaniec, która piastuje funkcję powiatowego lekarza weterynarii w Brzesku, zadecydowała o konieczności kontroli, która przeprowadzona zostanie we wszystkich pasiekach w powiecie. 

Polskie prawo nie obliguje pszczelarzy do rejestrowania swoich uli. Nie znaczy to wcale, że takie pasieki nie zostaną sprawdzone. Jeżeli pszczelarz odmówi przeprowadzenia oględzin przez lekarza weterynarii, musi się liczyć z karą grzywny. W ten sposób decydenci mają nadzieję na zlikwidowanie ognisk zgnilca w zarodku.

Jak w rozmowie z dziennikarzem Radia Dobrze Nastrojonego przyznał Janusz Filip, prezes koła pszczelarzy w Brzesku, winą za pojawienie się tej groźnej choroby czerwia można obarczyć niefrasobliwych pszczelarzy, którzy nie dbają o higienę w pasiekach. Z tych zaniedbanych uli zgnilec przenosi się na wszystkie pasieki w okolicy, także te zadbane i powoduje przy tym olbrzymie straty. Przez kilka ostatnich lat choroba nie dawała się we znaki hodowcom owadów. Jednak w 2016 roku zbiera ona swoje nieprzyjemne żniwo w wielu regionach kraju, również w Małopolsce. 

Opracowano na podstawie:
RDN, Brzesko: Zgnilec pustoszy pasieki – ruszają kontrole, http://rdn.pl/?p=89269, data udostępnienia: 2016.09.27, data odczytu: 2016.09.27.
Bochnia-gmina.pl, Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 30 sierpnia 2016 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu brzeskiego i bocheńskiego, http://www.bochnia-gmina.pl/index.php?c=article&id=572, data publikacji: 2016.09.13, data odczytu: 2016.09.27.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 1971

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower! w Polsce i za granicą

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Ciasteczka lekko miodowe

Pierniczki świąteczne z miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe