Portal Pszczelarski

Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego 2016

Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Faulbrut#/media/File:Paenibacillus_larvae.jpg Autor: Tanarus Modyfikacja autorska.

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie brzeskim Janusz Filip Koło Pszczelarzy w Brzesku

"Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego" - powodem tej akcji są liczne przypadki pojawiania się ognisk zgnilca amerykańskiego. 

Już pod koniec sierpnia Wojewoda Małopolski wydał specjalne rozporządzenie na temat zwalczania zgnilca amerykańskiego w powiecie brzeskim i bocheńskim. Od tamtej pory lokalni pszczelarze byli zmuszeni do likwidacji wielu uli, a tym samym do likwidacji kilkunastu tysięcy pszczół. Sprawa stała się bardzo niepokojąca, dlatego Bożena Urbaniec, która piastuje funkcję powiatowego lekarza weterynarii w Brzesku, zadecydowała o konieczności kontroli, która przeprowadzona zostanie we wszystkich pasiekach w powiecie. 

Polskie prawo nie obliguje pszczelarzy do rejestrowania swoich uli. Nie znaczy to wcale, że takie pasieki nie zostaną sprawdzone. Jeżeli pszczelarz odmówi przeprowadzenia oględzin przez lekarza weterynarii, musi się liczyć z karą grzywny. W ten sposób decydenci mają nadzieję na zlikwidowanie ognisk zgnilca w zarodku.

Jak w rozmowie z dziennikarzem Radia Dobrze Nastrojonego przyznał Janusz Filip, prezes koła pszczelarzy w Brzesku, winą za pojawienie się tej groźnej choroby czerwia można obarczyć niefrasobliwych pszczelarzy, którzy nie dbają o higienę w pasiekach. Z tych zaniedbanych uli zgnilec przenosi się na wszystkie pasieki w okolicy, także te zadbane i powoduje przy tym olbrzymie straty. Przez kilka ostatnich lat choroba nie dawała się we znaki hodowcom owadów. Jednak w 2016 roku zbiera ona swoje nieprzyjemne żniwo w wielu regionach kraju, również w Małopolsce. 

Opracowano na podstawie:
RDN, Brzesko: Zgnilec pustoszy pasieki – ruszają kontrole, http://rdn.pl/?p=89269, data udostępnienia: 2016.09.27, data odczytu: 2016.09.27.
Bochnia-gmina.pl, Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 30 sierpnia 2016 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu brzeskiego i bocheńskiego, http://www.bochnia-gmina.pl/index.php?c=article&id=572, data publikacji: 2016.09.13, data odczytu: 2016.09.27.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 2317

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.