Portal Pszczelarski

Varroa destructor - obowiązki pszczelarza

Na zdjęciu: varroa destructor i zapałka. Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/45/Varroa_destructor.jpg Autor zdjęcia: Waugsberg

Varroa destructor warroza walka z warrozą Inspekcja Weterynaryjna Agencja Rynku Rolnego ARR

Varroa destructor – kilka uwag

Varroa destructor jest groźnym pasożytem pszczół, który przyczynia się do ich masowego ginięcia. Choć sporo jest sposobów radzenia sobie z inwazją pasożyta, zarówno mechanicznych, jak i chemicznych, pszczelarz nigdy nie powinien wykonywać tych działań bez powiadomienia Inspekcji Weterynaryjnej.

Warroza jest chorobą, która podlega nie tylko obowiązkowemu zgłoszeniu, ale też rejestracji. Jest bowiem jedną z chorób zakaźnych wymienionych w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Warto zwrócić uwagę, że rejestracja i zgłaszanie, choć dotyczą tej samej choroby, przebiegają zupełnie inną drogą i dokonuje się ich w innych instytucjach, które kompetencyjnie podlegają jednemu organowi, czyli Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego pszczelarze muszą co roku przedkładać aktualny wykaz rodzin dotkniętych warrozą. Natomiast w Inspekcji Weterynaryjnej pszczelarze muszą zgłaszać chorobę lub nawet podejrzenia jej wystąpienia. Co ważne, przepływ informacji między jednym a drugim organem jest znikomy, gdyż zgłoszenie w jednym miejscu nie zdejmuje z pszczelarza obowiązku przedstawienia wykazu w drugim miejscu. Chodzi tu o kwestię bezzwłoczności, wymaganą przez Inspekcję Weterynaryjną. Pszczelarz, który raz w roku składa wykaz w Agencji Rynku Rolnego, podaje liczbę rodzin zarażonych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Natomiast Inspekcję Weterynaryjną interesuje zgłoszenie natychmiastowe, które pozwoli na szybką ocene rozmiaru strat, diagnozę choroby oraz wdrożenie środków zaradczych.

Zobacz również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1617

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.