Portal Pszczelarski

Varroa destructor - obowiązki pszczelarza

Na zdjęciu: varroa destructor i zapałka. Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/45/Varroa_destructor.jpg Autor zdjęcia: Waugsberg

Varroa destructor warroza walka z warrozą Inspekcja Weterynaryjna Agencja Rynku Rolnego ARR

Varroa destructor – kilka uwag

Varroa destructor jest groźnym pasożytem pszczół, który przyczynia się do ich masowego ginięcia. Choć sporo jest sposobów radzenia sobie z inwazją pasożyta, zarówno mechanicznych, jak i chemicznych, pszczelarz nigdy nie powinien wykonywać tych działań bez powiadomienia Inspekcji Weterynaryjnej.

Warroza jest chorobą, która podlega nie tylko obowiązkowemu zgłoszeniu, ale też rejestracji. Jest bowiem jedną z chorób zakaźnych wymienionych w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Warto zwrócić uwagę, że rejestracja i zgłaszanie, choć dotyczą tej samej choroby, przebiegają zupełnie inną drogą i dokonuje się ich w innych instytucjach, które kompetencyjnie podlegają jednemu organowi, czyli Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego pszczelarze muszą co roku przedkładać aktualny wykaz rodzin dotkniętych warrozą. Natomiast w Inspekcji Weterynaryjnej pszczelarze muszą zgłaszać chorobę lub nawet podejrzenia jej wystąpienia. Co ważne, przepływ informacji między jednym a drugim organem jest znikomy, gdyż zgłoszenie w jednym miejscu nie zdejmuje z pszczelarza obowiązku przedstawienia wykazu w drugim miejscu. Chodzi tu o kwestię bezzwłoczności, wymaganą przez Inspekcję Weterynaryjną. Pszczelarz, który raz w roku składa wykaz w Agencji Rynku Rolnego, podaje liczbę rodzin zarażonych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Natomiast Inspekcję Weterynaryjną interesuje zgłoszenie natychmiastowe, które pozwoli na szybką ocene rozmiaru strat, diagnozę choroby oraz wdrożenie środków zaradczych.

Zobacz również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3146

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół