Portal Pszczelarski

Szkolenie pszczelarskie w Brwinowie - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo mazowieckie szkolenie pszczelarskie szkolenie pszczelarskie w Brwinowie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Henryk Kwiatkowski Zbigniew Kołtowski Krystyna Pohorecka Cezary Kruk

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (powiat pruszkowski), na zlecenie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Mazowieckiego, przeprowadziło w sezonie letnim aż dwa szkolenia związane bezpośrednio z pszczelarstwem. Oba miały zarówno wymiar teoretyczny, jak również praktyczny. 

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, pierwsze ze szkoleń odbyło się w dniach 22-29 lipca 2016 roku. Jego odbiorcami zostały osoby, które w sposób amatorski zajmują się prowadzeniem własnych pasiek. Dni były wypełnione zarówno przez wykłady prowadzone przez ekspertów z tej dziedziny, jak również przez praktyczne zajęcia w pasiece Henryka Kwiatkowskiego w Wołominie. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie nie zapomniało również o potrzebach osób o wiedzy już nieco bardziej zaawansowanej. Dlatego w dniach 14-15 września do Centrum przyjechali doświadczeni pszczelarze oraz doradcy rolniczy. Zbigniew Kołtowski z Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelnictwa w Puławach przekazał zainteresowanym pszczelarzom dużą dawkę wiedzy na temat pożytków pszczelich oraz gospodarki wędrownej. Krystyna Pohorecka z Instytutu Weterynarii w Puławach poprowadziła wykład na temat zdrowia pszczół i sposobów leczenia tych owadów. Natomiast Cezary Kruk przeszkolił pszczelarzy w zakresie doskonalenia genetycznego rodzin pszczelich oraz sposobów na wykorzystanie produktów pszczelich w apiterapii. Drugi dzień przeznaczono na wizytę w pasiece hodowlanej w Parzniewie.  

Szkolenia zostały przeprowadzone przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. 

Opracowano na podstawie:
Nowoczesna Farma, Relacja ze szkolenia – Chrońmy pszczoły – to się opłaca, http://nowoczesnafarma.pl/Relacja-ze-szkolenia---Chronmy-pszczoly---to-sie-oplaca.html, data publikacji: 2016.09.22, data odczytu: 2016.09.26.Liczba wyświetleń artykułu: 1965

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.