Portal Pszczelarski

Szkolenie pszczelarskie w Brwinowie - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo mazowieckie szkolenie pszczelarskie szkolenie pszczelarskie w Brwinowie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Henryk Kwiatkowski Zbigniew Kołtowski Krystyna Pohorecka Cezary Kruk

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (powiat pruszkowski), na zlecenie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Mazowieckiego, przeprowadziło w sezonie letnim aż dwa szkolenia związane bezpośrednio z pszczelarstwem. Oba miały zarówno wymiar teoretyczny, jak również praktyczny. 

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, pierwsze ze szkoleń odbyło się w dniach 22-29 lipca 2016 roku. Jego odbiorcami zostały osoby, które w sposób amatorski zajmują się prowadzeniem własnych pasiek. Dni były wypełnione zarówno przez wykłady prowadzone przez ekspertów z tej dziedziny, jak również przez praktyczne zajęcia w pasiece Henryka Kwiatkowskiego w Wołominie. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie nie zapomniało również o potrzebach osób o wiedzy już nieco bardziej zaawansowanej. Dlatego w dniach 14-15 września do Centrum przyjechali doświadczeni pszczelarze oraz doradcy rolniczy. Zbigniew Kołtowski z Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelnictwa w Puławach przekazał zainteresowanym pszczelarzom dużą dawkę wiedzy na temat pożytków pszczelich oraz gospodarki wędrownej. Krystyna Pohorecka z Instytutu Weterynarii w Puławach poprowadziła wykład na temat zdrowia pszczół i sposobów leczenia tych owadów. Natomiast Cezary Kruk przeszkolił pszczelarzy w zakresie doskonalenia genetycznego rodzin pszczelich oraz sposobów na wykorzystanie produktów pszczelich w apiterapii. Drugi dzień przeznaczono na wizytę w pasiece hodowlanej w Parzniewie.  

Szkolenia zostały przeprowadzone przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. 

Opracowano na podstawie:
Nowoczesna Farma, Relacja ze szkolenia – Chrońmy pszczoły – to się opłaca, http://nowoczesnafarma.pl/Relacja-ze-szkolenia---Chronmy-pszczoly---to-sie-oplaca.html, data publikacji: 2016.09.22, data odczytu: 2016.09.26.Liczba wyświetleń artykułu: 2524

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły