Portal Pszczelarski

Koniec kwitnienia nawłoci 2016

pszczelarstwo w Polsce nawłoć nawłoć kanadyjska mimoza

Nawłoć często bywa mylona z mimozą, dlatego refren znanej piosenki powinien brzmieć raczej "nawłocią jesień się zaczyna". To właśnie ta kwitnąca na żółto roślina zamyka najczęściej okres korzystania przez pszczoły z pożytków. 

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w ramach portalu Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce, właśnie kończy się okres kwitnienia tej wyjątkowo miododajnej rośliny. Pierwotnie pochodziła ona z Ameryki i była używana do dekoracji ogrodów. Po sprowadzeniu szybko się rozrosła i obecnie jest bardzo popularną rośliną nieużytków i ugorów. Nawłoć kanadyjska jest w Europie uznawana za jedną z najbardziej ekspansywnych gatunków roślin. Zagłusza ona inne rośliny do tego stopnia, że można wręcz mówić o monokulturze na wielu obszarach. 

Wiesław Gawryś, zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie w rozmowie z Polską Agencją Prasową zauważył, że podstawową zaletą nawłoci jest jej wyjątkowa miododajność, ponieważ nie posiada ona szczególnych walorów dekoracyjnych. Ekspert dodaje, że gdyby nawłoć kwitła we wcześniejszych miesiącach, a nie wraz z nadejściem jesieni, produkcja miodu byłaby zdecydowanie prostsza. Końcówka sierpnia i wrzesień to w końcu czas, kiedy pszczoły zaczynają się już szykować do zimowli i latają zdecydowanie słabiej. Pszczelarze rzadko decydują się na odbieranie miodu z nawłoci. 

Opracowano na podstawie:
Limanowa.in, Nie mimozami, lecz nawłocią jesień się zaczyna, http://www.limanowa.in/wydarzenia,33035.html, data publikacji: 2016.09.25, data odczytu: 2016.09.26.
Nauka w Polsce PAP, Dobrze, jak pająkowi w nawłoci, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411058,dobrze-jak-pajakowi-w-nawloci.html, data publikacji: 2016.09.07, data odczytu: 2016.09.26.

Zobacz również:

Nawłoć kanadyjska - roślina miododajna

Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia - roślina miododajnaLiczba wyświetleń artykułu: 3223

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.