Koniec kwitnienia nawłoci 2016
Nawłoć często bywa mylona z mimozą, dlatego refren znanej piosenki powinien brzmieć raczej "nawłocią jesień się zaczyna". To właśnie ta kwitnąca na żółto roślina zamyka najczęściej okres korzystania przez pszczoły z pożytków.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi w ramach portalu Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce, właśnie kończy się okres kwitnienia tej wyjątkowo miododajnej rośliny. Pierwotnie pochodziła ona z Ameryki i była używana do dekoracji ogrodów. Po sprowadzeniu szybko się rozrosła i obecnie jest bardzo popularną rośliną nieużytków i ugorów. Nawłoć kanadyjska jest w Europie uznawana za jedną z najbardziej ekspansywnych gatunków roślin. Zagłusza ona inne rośliny do tego stopnia, że można wręcz mówić o monokulturze na wielu obszarach.
Wiesław Gawryś, zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie w rozmowie z Polską Agencją Prasową zauważył, że podstawową zaletą nawłoci jest jej wyjątkowa miododajność, ponieważ nie posiada ona szczególnych walorów dekoracyjnych. Ekspert dodaje, że gdyby nawłoć kwitła we wcześniejszych miesiącach, a nie wraz z nadejściem jesieni, produkcja miodu byłaby zdecydowanie prostsza. Końcówka sierpnia i wrzesień to w końcu czas, kiedy pszczoły zaczynają się już szykować do zimowli i latają zdecydowanie słabiej. Pszczelarze rzadko decydują się na odbieranie miodu z nawłoci.
Opracowano na podstawie:
Limanowa.in, Nie mimozami, lecz nawłocią jesień się zaczyna, http://www.limanowa.in/wydarzenia,33035.html, data publikacji: 2016.09.25, data odczytu: 2016.09.26.
Nauka w Polsce PAP, Dobrze, jak pająkowi w nawłoci, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411058,dobrze-jak-pajakowi-w-nawloci.html, data publikacji: 2016.09.07, data odczytu: 2016.09.26.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 4453
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!