Portal Pszczelarski

Koniec kwitnienia nawłoci 2016

pszczelarstwo w Polsce nawłoć nawłoć kanadyjska mimoza

Nawłoć często bywa mylona z mimozą, dlatego refren znanej piosenki powinien brzmieć raczej "nawłocią jesień się zaczyna". To właśnie ta kwitnąca na żółto roślina zamyka najczęściej okres korzystania przez pszczoły z pożytków. 

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w ramach portalu Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce, właśnie kończy się okres kwitnienia tej wyjątkowo miododajnej rośliny. Pierwotnie pochodziła ona z Ameryki i była używana do dekoracji ogrodów. Po sprowadzeniu szybko się rozrosła i obecnie jest bardzo popularną rośliną nieużytków i ugorów. Nawłoć kanadyjska jest w Europie uznawana za jedną z najbardziej ekspansywnych gatunków roślin. Zagłusza ona inne rośliny do tego stopnia, że można wręcz mówić o monokulturze na wielu obszarach. 

Wiesław Gawryś, zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie w rozmowie z Polską Agencją Prasową zauważył, że podstawową zaletą nawłoci jest jej wyjątkowa miododajność, ponieważ nie posiada ona szczególnych walorów dekoracyjnych. Ekspert dodaje, że gdyby nawłoć kwitła we wcześniejszych miesiącach, a nie wraz z nadejściem jesieni, produkcja miodu byłaby zdecydowanie prostsza. Końcówka sierpnia i wrzesień to w końcu czas, kiedy pszczoły zaczynają się już szykować do zimowli i latają zdecydowanie słabiej. Pszczelarze rzadko decydują się na odbieranie miodu z nawłoci. 

Opracowano na podstawie:
Limanowa.in, Nie mimozami, lecz nawłocią jesień się zaczyna, http://www.limanowa.in/wydarzenia,33035.html, data publikacji: 2016.09.25, data odczytu: 2016.09.26.
Nauka w Polsce PAP, Dobrze, jak pająkowi w nawłoci, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411058,dobrze-jak-pajakowi-w-nawloci.html, data publikacji: 2016.09.07, data odczytu: 2016.09.26.

Zobacz również:

Nawłoć kanadyjska - roślina miododajna

Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia - roślina miododajna



Liczba wyświetleń artykułu: 4457

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zostań bohaterem pszczół

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły