Portal Pszczelarski

Pszczelarze-wolontariusze poszukiwani w Mikołowie

pszczelarstwo śląskie pszczelarz pszczelarz-wolontariusz Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie Łukasz Przybył crowdfunding

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby zająć się pszczelarstwem. Oprócz tradycyjnej opieki nad ulami, takie osoby miałyby również prowadzić warsztaty tematyczne dla dzieci i dorosłych. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Gazetę Wyborczą Katowice, przedsięwzięcie Ogrodu Botanicznego na Śląsku ma znaczenie nie tylko komercyjne, ale przede wszystkim edukacyjne. Pomysłodawcą całej akcji jest Łukasz Przybył. Pieniądze na cztery ule udało się zebrać dzięki zbiórce na portalu PolakPotrafi.pl (łącznie 4200 zł). Tym samym ten ogród dołączył do grona innych, na których obszarze znajdują się ule. 

Już w maju w pobliżu uli udało się przeprowadzić warsztaty, przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych. Pasieka miałaby szansę prężnie się rozwijać, niestety na przeszkodzie stoją ograniczone możliwości pszczelarzy zaangażowanych w projekt. 

Dlatego Ogród Botaniczny w Mikołowie poszukuje wolontariuszy, którzy mają pojęcie o pszczelarstwie i dysponują czasem wolnym. Zaplanowano, że kolejne szkolenia miałyby się odbyć już w 2017 roku. Wolontariusze przejdą przeszkolenie, a więc na początku wystarczy jedynie minimalna wiedza, chęci i brak uczulenia na pszczeli jad. Zgłaszać się można poprzez portal Facebook. 

Opracowano na podstawie:
Gazeta Wyborcza Katowice, Chcesz zostać pszczelarzem na Śląsku? Ule czekają, http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,20653283,chcesz-zostac-pszczelarzem-na-slasku-ule-czekaja.html, data publikacji: 2016.09.06, data odczytu: 2016.09.26.
Strona pasieki edukacyjnej Skrzydlaci Przyjaciele na portalu Facebook, https://www.facebook.com/PszczolkiBzz



Liczba wyświetleń artykułu: 3965

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-26 18:13:57

Nie za bardzo rozumiem. Ktoś pozyskał środki na projekt, nie mając osób, które są w stanie to zrealizować? Troszkę bez sensu... Gdybym wsparł taki projekt, pewnie bym był nieco oburzony.

lapsoft 2016-10-10 14:22:41

Nikt tu nie mówi, że projektu nie ma kto realizować!? Projekt jest realizowany od kwietnia 2016. Odbyło się już 10 bezpłatnych warsztatów pszczelarskich, w których brało udział ponad 500 osób. Wolontariusze (którzych zgłosiło się do tej pory pk 10 sób) zajmą się w roku 2017 realizacją dodatkowych zajęć związanych z popularyzacją pszczelarstwa, wiedzy o owadach, ekologia oraz ochroną zapylaczy. Warsztaty pszczelarskie będą się jednak odbywać jak do tej pory, jednak w dwóch pasiekach edukacyjnych na terenie dwóch ogrodów Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

blondynekkrk 2016-10-10 20:29:04

Hmmm no to może niewłaściwe wyciągnąłem wnioski. Generalnie cieszę się, że wszyscy stawiają na popularyzację pszczelarstwa i że są jeszcze osoby, które chcą przekazywać wiedzę innym. Niestety w tym artykule nie do końca zostało to dopowiedziane...



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Bigos staropolski na winie z miodem