Portal Pszczelarski

Wrocławskie krasnoludki w pszczelich barwach 2016

Źródło: Materiały nadesłane przez organizatora

pszczelarstwo dolnośląskie Greenpeace Adoptuj Pszczołę Adoptuj Pszczołę 4 wrocławskie krasnoludki w pszczelich barwach

Wrocławskie krasnoludki postanowiły głośno wypowiedzieć się na temat trudnej sytuacji pszczół. W sobotę rano na większości rzeźb w rynku i okolicach pojawiły się pszczele akcenty. Wszystkiemu towarzyszy pytanie: "Jeśli pszczoły znikną z powierzchni ziemi, kto będzie zapylał warzywa i owoce? Krasnoludki?!". Wydarzenie zostało przygotowane przez wrocławskich wolontariuszy Greenpeace i ma zachęcić do udziału w kampanii "Adoptuj pszczołę" i pomagania pszczołom.

Akcja wolontariuszy Greenpeace - jak często w przypadku tej organizacji - sytuuje się na styku aktywizmu i działalności artystycznej. Za pomocą sugestywnych obrazów, dobrze widocznej interwencji w przestrzeni publicznej, wolontariusze chcą zwrócić uwagę na bardzo poważny problem, jakim jest trudna sytuacja pszczół i innych owadów zapylających wywołana działalnością człowieka - przede wszystkim stosowaniem szkodliwych pestycydów. Efekt jest tym silniejszy, że dotyczy lubianych przez wszystkich wrocławskich krasnali - atrakcji turystycznej i swoistego symbolu miasta.

- Pszczoły, podobnie jak krasnoludki, są niewielkie, ale bardzo ciężko pracują. Różni je od krasnoludków to, że realnie istnieją. Pytanie, jak długo, gdyż działalność człowieka w bardzo negatywny sposób wpływa na pszczoły - zarówno te hodowlane, jak i dziko żyjące. Likwidując łąki i nieużytki pozbawiamy je miejsc, w których mogą odżywiać się i mieszkać, tworząc duże uprawy monokulturowe, zubażamy ich dietę, a stosując szkodliwe pestycydy - po prostu je zabijamy. Czas to zmienić i zacząć pomagać pszczołom! Choćby poprzez stronę adoptujpszczole.pl - mówi Małgorzata Żukowska, koordynatorka wrocławskiej grupy Greenpeace.

Wolontariusze przebrali w nocy większość z ponad 280 wrocławskich krasnali na rynku i w okolicach. Instalacje będzie można oglądać przez całą sobotę (24.09.2016 r.) od godziny 8 do 20.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2178

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-24 21:31:39

Świetna inicjatywa choć można było się postarać o bardziej brązowe odcienie szalików dla krasnali :)  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

O co chodzi w BeePower!?

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie