Portal Pszczelarski

Pasieka szkoleniowa w Chotomowie 2016

pszczelarstwo mazowieckie Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły pasieka pasieka szkoleniowa pasieka szkoleniowa w Chotomowie Marek Dudek

Niedawno powstałe Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły powzięło już pierwszo inicjatywę. Trwa budowa pasieki edukacyjno-szkoleniowej obok podstawówki w Chotomowie (powiat legionowski). 

Jak informuje lokalny serwis informacyjny powiatu legionowskiego miejscowa.pl, inicjatywę podjętą przez zapaleńców ze stowarzyszenia wsparły już lokalne władze samorządowe. Marek Dudek, który jest pasjonatem pszczelarstwa oraz kierownikiem inicjatywy, planuje że teren będzie ogrodzony. To niezbędne, ponieważ działka z pasieką sąsiaduje z lasem i ulem mogłyby zostać uszkodzone przez dziki. W planach jest pięć domków dla owadów, pomieszczenia na narzędzia oraz altana, która pozwoli na spokojną rozmowę pomiędzy miłośnikami pszczół. 

Warto zauważyć, że w ostatnich latach liczba pszczelarzy w okolicach wzrosła niemal dwukrotnie, od pięćdziesięciu do niemal stu. Co cieszy szczególnie, wielu jest wśród nich osób młodych, w których rodzinach nie ma tradycji posiadania pasieki, a mimo to chcą oni spróbować tego zawodu/hobby. 

Biorąc pod uwagę szczytny cel, chotomowska placówka została zasilona zarówno pieniędzmi pochodzącymi od władz powiatowych, jak i gminnych. Starosta Robert Wróbel powiedział, że w jego opinii jest to tym cenniejsza inicjatywa, że łączy w sobie edukację ekologiczną i ochronę przyrody. Pasieka ma uczyć początkujących pszczelarzy wszystkiego, co będzie konieczne do założenia własnych uli w przydomowym ogródku. Jeżeli wszystko się powiedzie, to pasieka szkoleniowa zacznie funkcjonować jeszcze tej jesieni. 

Opracowano na podstawie:
Miejscowa.pl, Słodka strona pszczelarstwa, http://www.miejscowa.pl/2016/09/23/slodka-strona-pszczelarstwa/, data publikacji: 2016.09.23, data odczytu: 2016.09.23.
Strona na portalu Facebook należąca do Stowarzyszenia Nasze Pszczoły, https://www.facebook.com/naszepszczoly/.Liczba wyświetleń artykułu: 1855

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Bastani – perskie lody szafranowe

Nan-e qandi

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Biały miód leśny z Mount Oku

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny