Portal Pszczelarski

Pasieka szkoleniowa w Chotomowie 2016

pszczelarstwo mazowieckie Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły pasieka pasieka szkoleniowa pasieka szkoleniowa w Chotomowie Marek Dudek

Niedawno powstałe Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły powzięło już pierwszo inicjatywę. Trwa budowa pasieki edukacyjno-szkoleniowej obok podstawówki w Chotomowie (powiat legionowski). 

Jak informuje lokalny serwis informacyjny powiatu legionowskiego miejscowa.pl, inicjatywę podjętą przez zapaleńców ze stowarzyszenia wsparły już lokalne władze samorządowe. Marek Dudek, który jest pasjonatem pszczelarstwa oraz kierownikiem inicjatywy, planuje że teren będzie ogrodzony. To niezbędne, ponieważ działka z pasieką sąsiaduje z lasem i ulem mogłyby zostać uszkodzone przez dziki. W planach jest pięć domków dla owadów, pomieszczenia na narzędzia oraz altana, która pozwoli na spokojną rozmowę pomiędzy miłośnikami pszczół. 

Warto zauważyć, że w ostatnich latach liczba pszczelarzy w okolicach wzrosła niemal dwukrotnie, od pięćdziesięciu do niemal stu. Co cieszy szczególnie, wielu jest wśród nich osób młodych, w których rodzinach nie ma tradycji posiadania pasieki, a mimo to chcą oni spróbować tego zawodu/hobby. 

Biorąc pod uwagę szczytny cel, chotomowska placówka została zasilona zarówno pieniędzmi pochodzącymi od władz powiatowych, jak i gminnych. Starosta Robert Wróbel powiedział, że w jego opinii jest to tym cenniejsza inicjatywa, że łączy w sobie edukację ekologiczną i ochronę przyrody. Pasieka ma uczyć początkujących pszczelarzy wszystkiego, co będzie konieczne do założenia własnych uli w przydomowym ogródku. Jeżeli wszystko się powiedzie, to pasieka szkoleniowa zacznie funkcjonować jeszcze tej jesieni. 

Opracowano na podstawie:
Miejscowa.pl, Słodka strona pszczelarstwa, http://www.miejscowa.pl/2016/09/23/slodka-strona-pszczelarstwa/, data publikacji: 2016.09.23, data odczytu: 2016.09.23.
Strona na portalu Facebook należąca do Stowarzyszenia Nasze Pszczoły, https://www.facebook.com/naszepszczoly/.



Liczba wyświetleń artykułu: 2279

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

O co chodzi w BeePower!?

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom