Portal Pszczelarski

Strażak-pszczelarz i interwencja na targowisku w Żorach 2016

Autor zdjęcia: Paweł Balana

pszczelarstwo śląskie rój pszczół rozbity słoik miodu strażak-pszczelarz

Do niecodziennego zdarzenia doszło na miejskim targowisku w Żorach (województwo śląskie). Miejscowa straż pożarna otrzymała zgłoszenie do roju pszczół, który zleciał się do rozbitego słoika. Tego typu interwencje nie zdarzają się zbyt często. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez Dziennik Zachodni, dyżurny przyjął zgłoszenie 22 września około godziny 15. Zadzwonili zaniepokojeni klienci targowiska, którzy obawiali się agresji ze strony owadów. Po przybyciu strażaków na miejsce okazało, że należy podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające teren. Strażnicy swoje kaski i mundury musieli zamienić na stroje pszczelarskie.

Zaczęto od zebrania pozostałości po miodzie i samych pszczół. Następnie wieczorem, kiedy na tym terenie nie było już ludzi, polano ziemię wodą, by uniknąć powrotu owadów zwabionych przyjemnym zapachem. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, akurat dyżur miał strażak, który jednocześnie jest zapalonym pszczelarzem, więc dokładnie wiedział jak postępować w takiej sytuacji. Między innymi dzięki temu cała akcja była przeprowadzona bardzo sprawnie i nikt nie został użądlony. Informacji na temat interwencji udzielił kpt. Krzysztof Kuś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Żorach. Strażacy z tej komendy stosunkowo często wzywani są do interwencji w sprawach owadów, najczęściej likwidacji gniazd os. 

Opracowano na podstawie:
Dziennik Zachodni, Pszczelarz na etacie strażaka usunął rój pszczół, który zleciał się do słoika miodu, http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/zory/a/pszczelarz-na-etacie-strazaka-usunal-roj-pszczol-ktory-zlecial-sie-do-sloika-miodu,10660621/, data publikacji: 2016.09.23, data odczytu: 2016.09.23.Liczba wyświetleń artykułu: 1831

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek

2016-09-24 08:50:03

To się nazywa znaleźć się w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie! W każdej PSP i OSP powinien wśród strażaków być chociaż jeden pszczelarz.

oro54

2016-09-24 21:00:46

Grunt to sensacja. Uznanie dla strażaka który zrobił, to co zrobił. Nagana zaś dla osoby która ten słoik rozbiła i nie posprzątała bałaganu. O tej porze na pewno to nie był rój, tylko zbieraczki które zleciały się do rozlanego miodu. Rozbity słoik musiał tam leżeć dłuższy okres czasu, gdyż pierwsze zbieraczki potrzebują trochę czasu by zwerbować do tego znaleziska swoje koleżanki. A wystarczyło tylko zebrać potłuczony słoik z miodem.

blondynekkrk

2016-09-24 21:30:33

Masz rację oro54. Niestety zwykle wina leży po stronie człowieka... i tak też było w tej sytuacji. Mimo to popieram to co Arek napisał. Bezpieczniej dla wszystkich byłoby, gdyby każdy strażak, policjant i inny pracownik służb mundurowych przeszedł krótkie ale treściwe szkolenie z pszczelarstwa.

oro54

2016-09-25 14:40:43

Przy okazji innych szkoleń można wprowadzić temat zachowania się wobec pszczół, ale dalsze działania wobec tych owadów, moim zdaniem, nie zdadzą egzaminu w praktyce. Pojawi się zaraz problem potrzebnego sprzętu, problem co z tymi owadami począć dalej. Sądzę, że najlepszym rozwiązaniem jest współpraca pszczelarzy z tymi służbami, które podejmują daną interwencję. W moim mieście, dyspozytor w centrali straży pożarnej (bo to głównie oni są wzywani) posiada kilka numerów telefonicznych pszczelarzy, którzy się wcześniej zgłosili gotowość zbierania rojów pszczół. Strażacy zabezpieczają tylko miejsce i udostępniają swój sprzęt wezwanemu pszczelarzowi, głównie drabiny. Resztę pracy wykonuje pszczelarz, który po zakończeniu zabiera schwytaną rójkę. W ciągu tego roku było tylko kilka takich interwencji, wszystkie zakończyły się pomyślnie.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.