Portal Pszczelarski

III Świętokrzyski Kiermasz Produktów Pszczelich w Kielcach - relacja z wydarzenia

relacja z wydarzenia III Świętokrzyski Kiermasz Produktów Pszczelich w Kielcach Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Kielcach Elżbieta Gajowiak

17 września 2016 r. w Kielcach odbył się III Świętokrzyski Kiermasz Produktów Pszczelich. Impreza przyciągnęła sporą widownię. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez regionalny portal echodnia.eu, organizatorami wydarzenia było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Kielcach. Impreza odbyła się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Magnolia" przy ulicy Gustawa Morcinka I w Kielcach. Udało się w jednym miejscu zgromadzić kilkudziesięciu pszczelarzy z całego województwa. Była to szansa na sprzedaż i kupno nie tylko produktów pszczelich, ale także odpowiedniego sprzętu do pracy w pasiece oraz drzewek i krzewów miododajnych. 

Wydarzenie okazało się sporym sukcesem. Przybyło na nie wielu konsumentów zainteresowanych zaopatrzeniem się w miód na sezon jesienno-zimowy. Wybór był spory: od miodów lipowych, aż po spadziowe. Można ich było na miejscu spróbować. Co bardziej odważni zwiedzający skorzystali również z szansy przyjrzenia się z bliska życiu pszczelej rodziny. Kiermasz okazał się również szansą na edukację. Swój wykład wygłosiła Elżbieta Gajowiak, biochemik z technikum w Pszczelej Woli. 

Kiermaszowi towarzyszył Pierwszy Piknik Rodzinny. Zabawa trwała do wieczora. W blasku ogniska wystąpił Zespół Sołtyski z gminy Pawłów, który wykonuje muzykę biesiadną.

Opracowano na podstawie:
Echodnia.eu Kielce, III Świętokrzyski Kiermasz Produktów Pszczelich w Kielcach, http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/iii-swietokrzyski-kiermasz-produktow-pszczelich-w-kielcach,10638778/, data publikacji: 2016.09.17, data odczytu: 2016.09.22.
Strefa Agro, W sobotę w Kielcach impreza dla fanów pszczół i miodu, http://www.strefaagro.echodnia.eu/artykul/w-sobote-w-kielcach-impreza-dla-fanow-pszczol-i-miodu, data publikacji: 2016.09.14, data odczytu: 2016.09.22.



Liczba wyświetleń artykułu: 1756

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem