Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Legalna hodowla pszczół we Wrocławiu 2016

pszczelarstwo dolnośląskie pszczelarstwo miejskie pszczelarstwo miejskie we Wrocławiu

Pszczoły dołączyły do grona psów, kotów, czy drobiu i decyzją miejskich radnych hodowla tych zwierząt we Wrocławiu jest legalna. Co wcale nie znaczy, że uzyskanie zgody na postawienie ula na przykład na balkonie jest proste. 

Jak dowiedziało się Radio Eska, by uzyskać zgodę na pozwolenie założenia ula, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dopuszczalne odległości. Nie może on stać bliżej niż 10 metrów od granicy działki oraz 30 metrów od najbliższych zabudowań. Podczas szukania miejsca na założenie pasieki należy wziąć pod uwagę także jej uciążliwość dla otoczenia. Marcin Lisiecki z Urzędu Miasta Wrocław zwraca uwagę również na konieczność zgłoszenia faktu postawienia ula lekarzowi weterynarii.

Decyzja radnych spotkała się z różnymi opiniami ze strony zapytanych przez reportera radia przechodniów. Część spośród nich uważa ten pomysł za trafiony. Jednak niektórzy obawiają się wzmożonej aktywności pszczół, która może zakończyć się użądleniem.

Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego zauważa, że by przyczynić się do ochrony miejskich owadów, przede wszystkim pszczół, nie trzeba od razu na własnym balkonie instalować ula. Czasami wystarczy sadzenie roślin miododajnych dla ozdoby, dzięki czemu nie zabraknie pokarmu dla tych pożytecznych owadów. Mięta lub lawenda umieszczone w balkonowych doniczkach to symbol przymierza pomiędzy pszczołami i ludźmi. 

Opracowano na podstawie:
Radio Eska Wrocław, Wrocław: można hodować pszczoły w mieście. Radni zmienili przepisy, http://wroclaw.eska.pl/newsy/wroclaw-mozna-hodowac-pszczoly-w-miescie-radni-zmienili-przepisy-audio/267334, data publikacji: 2016.09.20, data odczytu 2016.09.21.Liczba wyświetleń artykułu: 1787

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie