Podsumowanie sezonu pszczelarskiego w Gnieźnie 2016

Udany sezon pszczelarski w okolicach Gniezna. W dużej mierze na ten sukces złożyła się owocna współpraca pomiędzy rolnikami a pszczelarzami. Dzięki niej pierwszy raz od dwóch lat, pszczoły nie zostały podtrute środkami ochrony roślin.
Wojciech Smaruj z Modliszewa, jeden z największych regionie wielkopolskim hodowców pszczół, w rozmowie z reporterem Radia Merkury podziękował podgnieźnieńskim rolnikom za to, że stosowali się do zaleceń pszczelarzy i nie doprowadzili poprzez prowadzone przez siebie opryski do śmierci wielu owadów. Akcja informacyjna w tej sprawie ruszyła już wczesną wiosną. Zaangażowało się w nią również Starostwo Ppowiatowe w Gnieźnie. Akcja miała charakter plakatowo-ulotkowy.
W tym rejonie wschodniej wielkopolski dopisał przede wszystkim miód wiosenny, czyli rzepakowy oraz miód wielokwiatowy. Jednak pszczelarze z tamtego rejonu narzekają na trudności ze zbytem towaru, na który brakuje nabywców. Być może konsumenci nie mogą sobie pozwolić na zakup stosunkowo drogiego miodu naturalnego. Katarzyna Jórga z lokalnego stowarzyszenia Światowid, zwraca uwagę na konieczność podjęcia działań marketingowych przez właścicieli nawet niewielkich pasiek. Na półkach sklepowych pod etykietką promującą miód jako ekologiczny, znaleźć można informacje na temat zawartości w nim syropu, nie pochodzącego rzecz jasna z natury. To nieuczciwa konkurencja, która z rzetelnymi pszczelarzami wygrywa często ceną. Dlatego niezbędne są ciągłe działania promujące korzyści płynące z wyboru prawdziwego miodu z pasieki.
Opracowano na podstawie:
Radio Merkury, Pszczelarze oceniają tegoroczny sezon, http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/pszczelarze-oceniaja-tegoroczny-sezon.html, data publikacji: 2016.09.20, data odczytu: 2016.09.21.
Liczba wyświetleń artykułu: 1977
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Miód - co pszczelarz powinien o nim wiedzieć?
Podstawowe informacje na temat miodu. Skład chemiczny, właściwości, dawkowanie Portal Pszczelarski

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień
Obowiązki pszczelarza w kwietniu Portal Pszczelarski

Sfermentowany miód rzepakowy i wrzosowy
O tym dlaczego miód fermentuje i który najczęściej? Portal Pszczelarski

Właściwości miodu wielokwiatowego
Miód wielokwiatowy i jego właściwości Anna Celińska

Miodobranie - krok po kroku
Jak poprawnie przeprowadzić miodobranie? Bogdan Piekarz

Kurczak z sosem sojowym i miodem
Przepis na pyszny obiad Monika Wolańska

25 litrów miodu w pierwszym sezonie miejskiej pasieki w Gdyni 2019
Gdyńska pasieka urzędnicza rozwija się w dobrym kierunku Jakub Wojas
