Portal Pszczelarski

Wartość pracy pszczół w Polsce w 2015 roku

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace wartość pracy pszczół w Polsce Adoptuj pszczołę

Pszczoły to nie tylko producenci cenionego miodu, ale także pracowici zapylacze. Właśnie na tę stronę obecności pszczół w ekosystemie zwrócili uwagę ekolodzy. 

Według raportu "Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku", który opublikował Greenpeace, praca pszczół jako zapylaczy upraw jest warta łącznie 4,1 miliarda złotych. Samo zapylenie upraw jabłek daje kwotę 1,5 miliarda złotych rocznie, natomiast rzepaku – miliard złotych. Dalsze miejsca zajmują maliny, wiśnie i czereśnie oraz ogórki. Badanie wykonali eksperci z Pracowni Przyrodniczej, opierając się na danych dostarczonych przez Główny Urząd Statystyczny, wykorzystując kalkulator opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do sprawa Wyżywienia i Rolnictwa, we współpracy z francuskim instytutem badawczym INRA. 

Sprawozdanie organizacji jasno pokazuje, że pszczoły są jednym z bardzo istotnych elementów funkcjonowania rolnictwa. Największą wartość finansową ma zapylanie roślin przez pszczoły w województwie mazowieckim, lubelskim i łódzkim. W tych regionach najbardziej rozwinięte jest sadownictwo. Najmniejsze znaczenie pszczoły, jako zapylacze w rolnictwie, mają w województwie śląskim oraz podlaskim. 

Raport stworzony przez Greenpeace ma bezpośredni związek z akcją "Adoptuj pszczołę". Działacze organizacji zwracają uwagę na problem zwiększania ilości zużywanych pestycydów i nawozów sztucznych. W latach 2005-2014 dynamika wzrostu sprzedaży tych środków należała do najwyższych w całej Europie. To oraz uprawy monokulturowe mogą doprowadzić do znaczącego spadku występowania owadów zapylających. 

Opracowano na podstawie:
Powiatowe Koło Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej, Pracowite pszczoły: zarabiają dla Polski ponad 4 miliardy złotych, https://sites.google.com/site/pszczelarzejg/ogloszenia, data publikacji: 2016.09.17, data odczytu: 2016.09.19.
Greenpeace, Polacy znów adoptują pszczoły!, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Polacy-znow-adoptuja-pszczoly/, data publikacji: 2016.09.15, data odczytu: 2016.09.19.Liczba wyświetleń artykułu: 1422

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-09-23 07:58:34

Kawał dobrej roboty robią dla nas pszczoły! Trzeba o nie dbać!

arek

2016-09-24 08:10:21

Ciekaw jestem jak to zostało wyliczone. Do Greenpeace mam dość średni stosunek, zwłaszcza jak widzę, że rozwieszają swoje banery na wysokich budynkach, a później narażają innych bo nie mogą lub nie chcą zejść na dół...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.