Portal Pszczelarski

Wartość pracy pszczół w Polsce w 2015 roku

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace wartość pracy pszczół w Polsce Adoptuj pszczołę

Pszczoły to nie tylko producenci cenionego miodu, ale także pracowici zapylacze. Właśnie na tę stronę obecności pszczół w ekosystemie zwrócili uwagę ekolodzy. 

Według raportu "Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku", który opublikował Greenpeace, praca pszczół jako zapylaczy upraw jest warta łącznie 4,1 miliarda złotych. Samo zapylenie upraw jabłek daje kwotę 1,5 miliarda złotych rocznie, natomiast rzepaku – miliard złotych. Dalsze miejsca zajmują maliny, wiśnie i czereśnie oraz ogórki. Badanie wykonali eksperci z Pracowni Przyrodniczej, opierając się na danych dostarczonych przez Główny Urząd Statystyczny, wykorzystując kalkulator opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do sprawa Wyżywienia i Rolnictwa, we współpracy z francuskim instytutem badawczym INRA. 

Sprawozdanie organizacji jasno pokazuje, że pszczoły są jednym z bardzo istotnych elementów funkcjonowania rolnictwa. Największą wartość finansową ma zapylanie roślin przez pszczoły w województwie mazowieckim, lubelskim i łódzkim. W tych regionach najbardziej rozwinięte jest sadownictwo. Najmniejsze znaczenie pszczoły, jako zapylacze w rolnictwie, mają w województwie śląskim oraz podlaskim. 

Raport stworzony przez Greenpeace ma bezpośredni związek z akcją "Adoptuj pszczołę". Działacze organizacji zwracają uwagę na problem zwiększania ilości zużywanych pestycydów i nawozów sztucznych. W latach 2005-2014 dynamika wzrostu sprzedaży tych środków należała do najwyższych w całej Europie. To oraz uprawy monokulturowe mogą doprowadzić do znaczącego spadku występowania owadów zapylających. 

Opracowano na podstawie:
Powiatowe Koło Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej, Pracowite pszczoły: zarabiają dla Polski ponad 4 miliardy złotych, https://sites.google.com/site/pszczelarzejg/ogloszenia, data publikacji: 2016.09.17, data odczytu: 2016.09.19.
Greenpeace, Polacy znów adoptują pszczoły!, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Polacy-znow-adoptuja-pszczoly/, data publikacji: 2016.09.15, data odczytu: 2016.09.19.



Liczba wyświetleń artykułu: 2205

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-23 07:58:34

Kawał dobrej roboty robią dla nas pszczoły! Trzeba o nie dbać!

arek 2016-09-24 08:10:21

Ciekaw jestem jak to zostało wyliczone. Do Greenpeace mam dość średni stosunek, zwłaszcza jak widzę, że rozwieszają swoje banery na wysokich budynkach, a później narażają innych bo nie mogą lub nie chcą zejść na dół...



  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?