Portal Pszczelarski

Ule na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Akademia_G%C3%B3rniczo-Hutnicza_im._Stanis%C5%82awa_Staszica_w_Krakowie#/media/File:Agh_cracow_a0_building.JPG Autor: Zyxist

pszczelarstwo małopolskie ule na dachu pszczelarstwo miejskie ule na dachu AGH Anna Nyczyk-Malinowska miód lipowy

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie dołączyła do grona instytucji, na których dachach powstały miejskie pasieki. Powstała ona na wniosek młodej pani doktor, Anny Nyczyk-Malinowskiej, która jest pszczelarzem od pokoleń. 

Doniesienia na temat planowanej pasieki już w czerwcu przekazywała Polska Agencja Prasowa. Tymczasem niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki, w którym do grona studentów dołączą również pszczoły. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Fakt, na dachu budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki bezpieczne schronienie znalazło 300 tysięcy owadów.

Dr Anna Nyczyk-Malinowska przekonuje, że owady zamieszkujące miasto paradoksalnie mają lepsze warunki do życia, niż ich pobratymcy z terenów wiejskich, na których narażone są między innymi na opryski prowadzone przez rolników. Na terenie Krakowa znajdują one wiele miododajnych roślin, przede wszystkim drzew lipy. To właśnie miód lipowy, którego mało zebrano na obszarach wiejskich, może się okazać hitem pasieki na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Sama pomysłodawczyni jest spokojna o powodzenie swojego projektu. Jak na razie pszczoły mają się bardzo dobrze. Nyczyk-Malinowska liczy, że podobne inicjatywy spotęgują w społeczeństwie (także akademickim) zainteresowanie przyszłością tych owadów. 

Opracowano na podstawie:
PAP, Pięć uli i 300 tys. pszczół na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410217,piec-uli-i-300-tys-pszczol-na-dachu-akademii-gorniczo-hutniczej.html, data publikacji: 2016.06.22, data odczytu: 2016.09.19.
Fakt, Pszczoły na dachu AGH, http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/pszczoly-mieszkaja-na-agh/bheb42c, data publikacji: 2016.09.19, data odczytu: 2016.09.19.Liczba wyświetleń artykułu: 1807

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-09-20 18:16:12

Kurde, jestem z Krakowa i nie wiedziałem o tym! DZIĘKI :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.