Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ule na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Akademia_G%C3%B3rniczo-Hutnicza_im._Stanis%C5%82awa_Staszica_w_Krakowie#/media/File:Agh_cracow_a0_building.JPG Autor: Zyxist

pszczelarstwo małopolskie ule na dachu pszczelarstwo miejskie ule na dachu AGH Anna Nyczyk-Malinowska miód lipowy

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie dołączyła do grona instytucji, na których dachach powstały miejskie pasieki. Powstała ona na wniosek młodej pani doktor, Anny Nyczyk-Malinowskiej, która jest pszczelarzem od pokoleń. 

Doniesienia na temat planowanej pasieki już w czerwcu przekazywała Polska Agencja Prasowa. Tymczasem niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki, w którym do grona studentów dołączą również pszczoły. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Fakt, na dachu budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki bezpieczne schronienie znalazło 300 tysięcy owadów.

Dr Anna Nyczyk-Malinowska przekonuje, że owady zamieszkujące miasto paradoksalnie mają lepsze warunki do życia, niż ich pobratymcy z terenów wiejskich, na których narażone są między innymi na opryski prowadzone przez rolników. Na terenie Krakowa znajdują one wiele miododajnych roślin, przede wszystkim drzew lipy. To właśnie miód lipowy, którego mało zebrano na obszarach wiejskich, może się okazać hitem pasieki na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Sama pomysłodawczyni jest spokojna o powodzenie swojego projektu. Jak na razie pszczoły mają się bardzo dobrze. Nyczyk-Malinowska liczy, że podobne inicjatywy spotęgują w społeczeństwie (także akademickim) zainteresowanie przyszłością tych owadów. 

Opracowano na podstawie:
PAP, Pięć uli i 300 tys. pszczół na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410217,piec-uli-i-300-tys-pszczol-na-dachu-akademii-gorniczo-hutniczej.html, data publikacji: 2016.06.22, data odczytu: 2016.09.19.
Fakt, Pszczoły na dachu AGH, http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/pszczoly-mieszkaja-na-agh/bheb42c, data publikacji: 2016.09.19, data odczytu: 2016.09.19.Liczba wyświetleń artykułu: 2657

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-20 18:16:12

Kurde, jestem z Krakowa i nie wiedziałem o tym! DZIĘKI :)  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna