Portal Pszczelarski

Ule na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Akademia_G%C3%B3rniczo-Hutnicza_im._Stanis%C5%82awa_Staszica_w_Krakowie#/media/File:Agh_cracow_a0_building.JPG Autor: Zyxist

pszczelarstwo małopolskie ule na dachu pszczelarstwo miejskie ule na dachu AGH Anna Nyczyk-Malinowska miód lipowy

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie dołączyła do grona instytucji, na których dachach powstały miejskie pasieki. Powstała ona na wniosek młodej pani doktor, Anny Nyczyk-Malinowskiej, która jest pszczelarzem od pokoleń. 

Doniesienia na temat planowanej pasieki już w czerwcu przekazywała Polska Agencja Prasowa. Tymczasem niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki, w którym do grona studentów dołączą również pszczoły. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Fakt, na dachu budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki bezpieczne schronienie znalazło 300 tysięcy owadów.

Dr Anna Nyczyk-Malinowska przekonuje, że owady zamieszkujące miasto paradoksalnie mają lepsze warunki do życia, niż ich pobratymcy z terenów wiejskich, na których narażone są między innymi na opryski prowadzone przez rolników. Na terenie Krakowa znajdują one wiele miododajnych roślin, przede wszystkim drzew lipy. To właśnie miód lipowy, którego mało zebrano na obszarach wiejskich, może się okazać hitem pasieki na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Sama pomysłodawczyni jest spokojna o powodzenie swojego projektu. Jak na razie pszczoły mają się bardzo dobrze. Nyczyk-Malinowska liczy, że podobne inicjatywy spotęgują w społeczeństwie (także akademickim) zainteresowanie przyszłością tych owadów. 

Opracowano na podstawie:
PAP, Pięć uli i 300 tys. pszczół na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410217,piec-uli-i-300-tys-pszczol-na-dachu-akademii-gorniczo-hutniczej.html, data publikacji: 2016.06.22, data odczytu: 2016.09.19.
Fakt, Pszczoły na dachu AGH, http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/pszczoly-mieszkaja-na-agh/bheb42c, data publikacji: 2016.09.19, data odczytu: 2016.09.19.



Liczba wyświetleń artykułu: 2900

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-20 18:16:12

Kurde, jestem z Krakowa i nie wiedziałem o tym! DZIĘKI :)



  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Koktajl pietruszkowy z miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem