Portal Pszczelarski

Likwidacja uli pszczelarza z Zawoi 2016

pszczelarstwo małopolskie Czesław Kudzia likwidacja uli Jerzy Demetraki Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe

Ostatnio trwa wiele kampanii mających za zadanie uświadomienie społeczeństwa co do olbrzymiej roli, jaką w ekosystemie odgrywają pszczoły. Tymczasem Sąd w Suchej Beskidzkiej wydał wyrok, w którym nakazuje pszczelarzowi z ponad czterdziestoletnim stażem likwidację jego pasieki. Stało się to na wniosek osób z sąsiedztwa. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Powiat Suski 24, Czesław Kudzia z Zawoi posiada na swojej działce 20 uli. Pszczelarstwo jest pasją 75-latka od 1972 roku. Pasieka położona jest w odległości 4 metrów od działki jednego z sąsiadów oraz 9 metrów od drugiego. To właśnie w wyniku skarg sąsiadów, Sąd podjął decyzję o nakazie zlikwidowania hodowli. Tymczasem sąsiedzi budując swoje domy wiedzieli o istnieniu na posesji Czesława Kudzia uli. Pozwany dodatkowo zabezpieczył sąsiedztwo przez budowę ogrodzenia i ekranów oraz nasadzenie żywopłotu. 

Na biegłego w sprawie powołano prof. dr hab. Jerzego Demetraki - paleologa, który jest między innymi wiceprezesem Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego i posiada olbrzymią wiedzę w zakresie biologii pszczół. Jego opinia jednoznacznie wskazywała, że pasieka Pana Czesława prowadzona była w sposób prawidłowy i pozwany dysponuje odpowiednią wiedzą na temat dobrej praktyki pszczelarskiej. Sąd jednak nie wziął opinii biegłego pod uwagę. 

Jeden z sąsiadów skarżących pszczelarza twierdzi, iż jest uczulony na jad pszczeli i w jego przypadku użądlenie prowadzić może nawet do śmierci. Z pewnością był to jeden z elementów, który wpłynął na wyrok Sądu. Inną kwestią jest nieprzychylenie się do opinii biegłego, który stwierdził, iż sąsiedzi przed rozpoczęciem budowy swoich domów mieli świadomość jakie hobby ma ich sąsiad. W ocenie Sądu zbyt daleko idącym byłoby stwierdzenie, że skoro pasieka istniała przed rozpoczęciem budowy na sąsiednich działkach, to osoby zasiedlające powinny zdawać sobie sprawę z tego konsekwencji. 

Czesław Kudzia zapowiedział apelację od wyroku. 

Opracowano na podstawie:
Powiat Suski 24, Zawoja: Ule zostaną zlikwidowane?, http://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/zawoja/zawoja-ule-zostana-zlikwidowane/zt3, data publikacji: 2016.09.15, data odczytu: 2016.09.18.

Zobacz również:

Wyrok ws. likwidacji uli przez pszczelarza z Zawoi 2017

Wyrok Sądu ws. likwidacji uli pszczelarza z Zawoi 2016

Pomoc prawna dla pszczelarza z ZawoiLiczba wyświetleń artykułu: 4077

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2016-09-20 18:02:46

to jurz kolejny pszczelarz kturemu kaza likwidowac pszczoly jakis absurd calkowicie

blondynekkrk

2016-09-20 18:05:48

No była podobna sytuacja, tyle że z Panem Mieczysławem Jamrozem. Sam zakładałem temat na forum w tej kwestii...

http://www.portalpszczelarski.pl/forum/prawo_i_marketing_w_pasiece/670/wyrok_dla_pszczelarza_ze_wsi_jaszczurowa.html

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.