Portal Pszczelarski

Likwidacja uli pszczelarza z Zawoi 2016

pszczelarstwo małopolskie Czesław Kudzia likwidacja uli Jerzy Demetraki Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe

Ostatnio trwa wiele kampanii mających za zadanie uświadomienie społeczeństwa co do olbrzymiej roli, jaką w ekosystemie odgrywają pszczoły. Tymczasem Sąd w Suchej Beskidzkiej wydał wyrok, w którym nakazuje pszczelarzowi z ponad czterdziestoletnim stażem likwidację jego pasieki. Stało się to na wniosek osób z sąsiedztwa. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Powiat Suski 24, Czesław Kudzia z Zawoi posiada na swojej działce 20 uli. Pszczelarstwo jest pasją 75-latka od 1972 roku. Pasieka położona jest w odległości 4 metrów od działki jednego z sąsiadów oraz 9 metrów od drugiego. To właśnie w wyniku skarg sąsiadów, Sąd podjął decyzję o nakazie zlikwidowania hodowli. Tymczasem sąsiedzi budując swoje domy wiedzieli o istnieniu na posesji Czesława Kudzia uli. Pozwany dodatkowo zabezpieczył sąsiedztwo przez budowę ogrodzenia i ekranów oraz nasadzenie żywopłotu. 

Na biegłego w sprawie powołano prof. dr hab. Jerzego Demetraki - paleologa, który jest między innymi wiceprezesem Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego i posiada olbrzymią wiedzę w zakresie biologii pszczół. Jego opinia jednoznacznie wskazywała, że pasieka Pana Czesława prowadzona była w sposób prawidłowy i pozwany dysponuje odpowiednią wiedzą na temat dobrej praktyki pszczelarskiej. Sąd jednak nie wziął opinii biegłego pod uwagę. 

Jeden z sąsiadów skarżących pszczelarza twierdzi, iż jest uczulony na jad pszczeli i w jego przypadku użądlenie prowadzić może nawet do śmierci. Z pewnością był to jeden z elementów, który wpłynął na wyrok Sądu. Inną kwestią jest nieprzychylenie się do opinii biegłego, który stwierdził, iż sąsiedzi przed rozpoczęciem budowy swoich domów mieli świadomość jakie hobby ma ich sąsiad. W ocenie Sądu zbyt daleko idącym byłoby stwierdzenie, że skoro pasieka istniała przed rozpoczęciem budowy na sąsiednich działkach, to osoby zasiedlające powinny zdawać sobie sprawę z tego konsekwencji. 

Czesław Kudzia zapowiedział apelację od wyroku. 

Opracowano na podstawie:
Powiat Suski 24, Zawoja: Ule zostaną zlikwidowane?, http://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/zawoja/zawoja-ule-zostana-zlikwidowane/zt3, data publikacji: 2016.09.15, data odczytu: 2016.09.18.

Zobacz również:

Wyrok ws. likwidacji uli przez pszczelarza z Zawoi 2017

Wyrok Sądu ws. likwidacji uli pszczelarza z Zawoi 2016

Pomoc prawna dla pszczelarza z ZawoiLiczba wyświetleń artykułu: 4772

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2016-09-20 18:02:46

to jurz kolejny pszczelarz kturemu kaza likwidowac pszczoly jakis absurd calkowicie

blondynekkrk 2016-09-20 18:05:48

No była podobna sytuacja, tyle że z Panem Mieczysławem Jamrozem. Sam zakładałem temat na forum w tej kwestii...

http://www.portalpszczelarski.pl/forum/prawo_i_marketing_w_pasiece/670/wyrok_dla_pszczelarza_ze_wsi_jaszczurowa.html  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom