Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie nyskim 2016

pszczelarstwo opolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w Niwnicy Zenon Ziubrzycki

Kolejne doniesienia na temat odkrycia nowych ognisk zgnilca złośliwego (zgnilca amerykańskiego). Tym razem doszło do tego we wsi Niwnica (województwo opolskie, powiat nyski). 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radio Opole, właściciel pasieki podejrzewając pojawienie się u niego tego groźnej choroby czerwia, sam zawiadomił powiatowego lekarza weterynarii. Po pobraniu i przebadaniu próbek z 16 uli, obawy się potwierdziły. Zniszczono ognisko zakażenia, część uli poddano procesowi dezynfekcji. Wytyczono również sześciokilometrowy obszar zapowietrzony. Nie można przenosić uli poza jego obręb bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Wszystko po to, by uchronić inne pasieki przed zdziesiątkowaniem na skutek działalności zgnilca. 

Dokonano również przeglądu uli w okolicznych pasiekach, ale nie stwierdzono kolejnych ognisk chorobowych. Niestety, w samej pasiece w Niwnicy pojawiły się zarodki także w innych ulach. Zenon Ziubrzycki, weterynarz odpowiedzialny za zwalczanie zgnilca w tym powiecie podejrzewa, że mogą tam występować jeszcze inne przypadki tej choroby pszczół, które nie są zgłaszane. W przypadku pszczelarza z Niwnicy z pewnością w rozpoznaniu zagrożenia pomógł jego młody wiek, korzystanie z materiałów dostępnych w Internecie oraz posługiwanie się fachową literaturą. Objawy są dosyć typowe i trudno o pomyłkę. Szczególnie charakterystyczny jest zapach, który wydobywa się z masy zamarłego w ulu czerwia, przypominający nieco aromat kleju stolarskiego. 

Opracowano na podstawie:
Radio Opole, Powiat nyski: W jednej z pasiek pojawił się zgnilec amerykański, http://radio.opole.pl/100,171045,powiat-nyski-w-jednej-z-pasiek-pojawil-sie-zgnil, data publikacji: 2016.09.20, data odczytu: 2016.09.20.Liczba wyświetleń artykułu: 2304

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka

2016-09-21 08:06:32

Dobrze, że młody pszczelarz nie chciał "pobawić się" w zbawiciela i przyznał się, że jest u niego taka choroba. Gratuluję postawy!

blondynekkrk

2016-09-23 08:06:46

Dokładnie. Dzięki temu może zgnilec się nie będzie rozprzestrzeniał :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.