Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie nyskim 2016

pszczelarstwo opolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w Niwnicy Zenon Ziubrzycki

Kolejne doniesienia na temat odkrycia nowych ognisk zgnilca złośliwego (zgnilca amerykańskiego). Tym razem doszło do tego we wsi Niwnica (województwo opolskie, powiat nyski). 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radio Opole, właściciel pasieki podejrzewając pojawienie się u niego tego groźnej choroby czerwia, sam zawiadomił powiatowego lekarza weterynarii. Po pobraniu i przebadaniu próbek z 16 uli, obawy się potwierdziły. Zniszczono ognisko zakażenia, część uli poddano procesowi dezynfekcji. Wytyczono również sześciokilometrowy obszar zapowietrzony. Nie można przenosić uli poza jego obręb bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Wszystko po to, by uchronić inne pasieki przed zdziesiątkowaniem na skutek działalności zgnilca. 

Dokonano również przeglądu uli w okolicznych pasiekach, ale nie stwierdzono kolejnych ognisk chorobowych. Niestety, w samej pasiece w Niwnicy pojawiły się zarodki także w innych ulach. Zenon Ziubrzycki, weterynarz odpowiedzialny za zwalczanie zgnilca w tym powiecie podejrzewa, że mogą tam występować jeszcze inne przypadki tej choroby pszczół, które nie są zgłaszane. W przypadku pszczelarza z Niwnicy z pewnością w rozpoznaniu zagrożenia pomógł jego młody wiek, korzystanie z materiałów dostępnych w Internecie oraz posługiwanie się fachową literaturą. Objawy są dosyć typowe i trudno o pomyłkę. Szczególnie charakterystyczny jest zapach, który wydobywa się z masy zamarłego w ulu czerwia, przypominający nieco aromat kleju stolarskiego. 

Opracowano na podstawie:
Radio Opole, Powiat nyski: W jednej z pasiek pojawił się zgnilec amerykański, http://radio.opole.pl/100,171045,powiat-nyski-w-jednej-z-pasiek-pojawil-sie-zgnil, data publikacji: 2016.09.20, data odczytu: 2016.09.20.



Liczba wyświetleń artykułu: 2955

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2016-09-21 08:06:32

Dobrze, że młody pszczelarz nie chciał "pobawić się" w zbawiciela i przyznał się, że jest u niego taka choroba. Gratuluję postawy!

blondynekkrk 2016-09-23 08:06:46

Dokładnie. Dzięki temu może zgnilec się nie będzie rozprzestrzeniał :)



  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie