Portal Pszczelarski

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Na zdjęciu: Opakowanie Biowar 500. Źródło zdjęcia: www.fortevit.hu/images/biowar.png

Biowar 500 skuteczność Biowar 500 Varroa destructor walka z warrozą lek na warrozę amitraza paski na warrozę stosowanie Biowar 500

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Biowar 500 to jeden z niewielu dopuszczonych do obrotu w Polsce leków do zwalczania warrozy. Środek uznawany jest za średnio skuteczny i bezpieczny, pod warunkiem, że będzie stosowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Substancją leczniczą w preparacie Biowar 500 jest amitraza 500 mg. Znajduje się ona na specjalnych paskach przeznaczonych do zawieszania wewnątrz ula. W każdym ulu zawiesza się po dwa paski. Opakowanie zawiera dziesięć pasków, wystarczy więc do leczenia pięciu rodzin pszczelich.

Paski z Biowarem 500 umieszcza się w ulu w tych miejscach, gdzie jest największy ruch pszczół – najlepiej w uliczkach międzyramkowych, gdzie jest najwięcej ramek z czerwiem. Jeśli po umieszczeniu preparatu okazuje się, że ruch wewnątrz ula odbywa się gdzie indziej, paski należy przewiesić. Preparat powinien pozostać w ulu przez 6 do 8 tygodni. Po wyjęciu pasków z ula należy je wyrzucić, gdyż nie nadają się do ponownego użytku w innej rodzinie pszczelej.

Jeśli decydujemy się na leczenie preparatem Biowar 500, konieczne jest prowadzenie terapii we wszystkich rodzinach jednocześnie. Nie należy stosować leku w okresie, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Najlepiej jest podać Biowar 500 jesienią tuż po ostatnim miodobraniu oraz na wiosnę, zanim pszczoły wybiorą się na pierwsze pożytki towarowe.

Skuteczność preparatu Biowar 500 bywa różna – w niektórych pasiekach średnia z tendencją wysoką, w innych – dużo niższa. Niestety, dotąd nie wynaleziono preparatu, który w stu procentach pozwalałby pozbyć się Varroa destructor. Warto natomiast wraz z Biowarem 500 wykorzystać do wspomagania leczenia któryś z kwasów organicznych (szczawiowy, mrówkowy, mlekowy).

Opracowano na podstawie:
Aktualna problematyka w gospodarce pasiecznej – zalecenia praktyczne oraz sprzedaż bezpośrednia miodów i produktów pszczelarskich, www.czwa.odr.net.pl, 2.11.2014 r.

Zobacz również:

Biowar 500 - lek na warrozę

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6315

Komentarze z forum pszczelarskiego

banan 2014-11-10 08:29:15

najgorsze jest wtedy, ze czesc pszczelarzy nie wyciaga paskow we wlasciwym terminie dajac tym samym warrozie mozliwosc uodpornienia sie.  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Amarantusowe batoniki z miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 2

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016