Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Na zdjęciu: Opakowanie Biowar 500. Źródło zdjęcia: www.fortevit.hu/images/biowar.png
Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500
Biowar 500 to jeden z niewielu dopuszczonych do obrotu w Polsce leków do zwalczania warrozy. Środek uznawany jest za średnio skuteczny i bezpieczny, pod warunkiem, że będzie stosowany zgodnie z zaleceniami producenta.
Substancją leczniczą w preparacie Biowar 500 jest amitraza 500 mg. Znajduje się ona na specjalnych paskach przeznaczonych do zawieszania wewnątrz ula. W każdym ulu zawiesza się po dwa paski. Opakowanie zawiera dziesięć pasków, wystarczy więc do leczenia pięciu rodzin pszczelich.
Paski z Biowarem 500 umieszcza się w ulu w tych miejscach, gdzie jest największy ruch pszczół – najlepiej w uliczkach międzyramkowych, gdzie jest najwięcej ramek z czerwiem. Jeśli po umieszczeniu preparatu okazuje się, że ruch wewnątrz ula odbywa się gdzie indziej, paski należy przewiesić. Preparat powinien pozostać w ulu przez 6 do 8 tygodni. Po wyjęciu pasków z ula należy je wyrzucić, gdyż nie nadają się do ponownego użytku w innej rodzinie pszczelej.
Jeśli decydujemy się na leczenie preparatem Biowar 500, konieczne jest prowadzenie terapii we wszystkich rodzinach jednocześnie. Nie należy stosować leku w okresie, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Najlepiej jest podać Biowar 500 jesienią tuż po ostatnim miodobraniu oraz na wiosnę, zanim pszczoły wybiorą się na pierwsze pożytki towarowe.
Skuteczność preparatu Biowar 500 bywa różna – w niektórych pasiekach średnia z tendencją wysoką, w innych – dużo niższa. Niestety, dotąd nie wynaleziono preparatu, który w stu procentach pozwalałby pozbyć się Varroa destructor. Warto natomiast wraz z Biowarem 500 wykorzystać do wspomagania leczenia któryś z kwasów organicznych (szczawiowy, mrówkowy, mlekowy).
Opracowano na podstawie:
Aktualna problematyka w gospodarce pasiecznej – zalecenia praktyczne oraz sprzedaż bezpośrednia miodów i produktów pszczelarskich, www.czwa.odr.net.pl, 2.11.2014 r.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 7195
Komentarze z forum pszczelarskiego
banan 2014-11-10 08:29:15

Biowar 500 - lek na warrozę
Zastosowanie leku Biowar 500 w walce z warrozą Anna Celińska

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor
Naturalne rozwiązanie na roztocze Varroa Jakub Wojas

Zaleszczotek książkowy (zaleszczotek pospolity)
Zaleszczotek - przyjaciel pszczół Magdalena Szatanik

Australijscy naukowcy tworzą pestycyd przeciwko warrozie
Kolejni naukowcy zabierają się za walkę z warrozą Jakub Wojas

Biowar - prawidłowe stosowanie pasków przeciw warrozie pszczół
Stosowanie Biowaru krok po kroku Portal Pszczelarski

Kwas mlekowy - lek na warrozę
Kwas mlekowy w zwalczaniu warrozy Anna Celińska

Deformed Wing Virus (DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli zagraża pszczołom 2022
Czy da się przed nim ochronić? Jakub Wojas
