Portal Pszczelarski

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Na zdjęciu: Opakowanie Biowar 500. Źródło zdjęcia: www.fortevit.hu/images/biowar.png

Biowar 500 skuteczność Biowar 500 Varroa destructor walka z warrozą lek na warrozę amitraza paski na warrozę stosowanie Biowar 500

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Biowar 500 to jeden z niewielu dopuszczonych do obrotu w Polsce leków do zwalczania warrozy. Środek uznawany jest za średnio skuteczny i bezpieczny, pod warunkiem, że będzie stosowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Substancją leczniczą w preparacie Biowar 500 jest amitraza 500 mg. Znajduje się ona na specjalnych paskach przeznaczonych do zawieszania wewnątrz ula. W każdym ulu zawiesza się po dwa paski. Opakowanie zawiera dziesięć pasków, wystarczy więc do leczenia pięciu rodzin pszczelich.

Paski z Biowarem 500 umieszcza się w ulu w tych miejscach, gdzie jest największy ruch pszczół – najlepiej w uliczkach międzyramkowych, gdzie jest najwięcej ramek z czerwiem. Jeśli po umieszczeniu preparatu okazuje się, że ruch wewnątrz ula odbywa się gdzie indziej, paski należy przewiesić. Preparat powinien pozostać w ulu przez 6 do 8 tygodni. Po wyjęciu pasków z ula należy je wyrzucić, gdyż nie nadają się do ponownego użytku w innej rodzinie pszczelej.

Jeśli decydujemy się na leczenie preparatem Biowar 500, konieczne jest prowadzenie terapii we wszystkich rodzinach jednocześnie. Nie należy stosować leku w okresie, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Najlepiej jest podać Biowar 500 jesienią tuż po ostatnim miodobraniu oraz na wiosnę, zanim pszczoły wybiorą się na pierwsze pożytki towarowe.

Skuteczność preparatu Biowar 500 bywa różna – w niektórych pasiekach średnia z tendencją wysoką, w innych – dużo niższa. Niestety, dotąd nie wynaleziono preparatu, który w stu procentach pozwalałby pozbyć się Varroa destructor. Warto natomiast wraz z Biowarem 500 wykorzystać do wspomagania leczenia któryś z kwasów organicznych (szczawiowy, mrówkowy, mlekowy).

Opracowano na podstawie:
Aktualna problematyka w gospodarce pasiecznej – zalecenia praktyczne oraz sprzedaż bezpośrednia miodów i produktów pszczelarskich, www.czwa.odr.net.pl, 2.11.2014 r.

Zobacz również:

Biowar 500 - lek na warrozę

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5257

Komentarze z forum pszczelarskiego

banan

2014-11-10 08:29:15

najgorsze jest wtedy, ze czesc pszczelarzy nie wyciaga paskow we wlasciwym terminie dajac tym samym warrozie mozliwosc uodpornienia sie.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.