Portal Pszczelarski

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Na zdjęciu: Opakowanie Biowar 500. Źródło zdjęcia: www.fortevit.hu/images/biowar.png

Biowar 500 skuteczność Biowar 500 Varroa destructor walka z warrozą lek na warrozę amitraza paski na warrozę stosowanie Biowar 500

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Biowar 500 to jeden z niewielu dopuszczonych do obrotu w Polsce leków do zwalczania warrozy. Środek uznawany jest za średnio skuteczny i bezpieczny, pod warunkiem, że będzie stosowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Substancją leczniczą w preparacie Biowar 500 jest amitraza 500 mg. Znajduje się ona na specjalnych paskach przeznaczonych do zawieszania wewnątrz ula. W każdym ulu zawiesza się po dwa paski. Opakowanie zawiera dziesięć pasków, wystarczy więc do leczenia pięciu rodzin pszczelich.

Paski z Biowarem 500 umieszcza się w ulu w tych miejscach, gdzie jest największy ruch pszczół – najlepiej w uliczkach międzyramkowych, gdzie jest najwięcej ramek z czerwiem. Jeśli po umieszczeniu preparatu okazuje się, że ruch wewnątrz ula odbywa się gdzie indziej, paski należy przewiesić. Preparat powinien pozostać w ulu przez 6 do 8 tygodni. Po wyjęciu pasków z ula należy je wyrzucić, gdyż nie nadają się do ponownego użytku w innej rodzinie pszczelej.

Jeśli decydujemy się na leczenie preparatem Biowar 500, konieczne jest prowadzenie terapii we wszystkich rodzinach jednocześnie. Nie należy stosować leku w okresie, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Najlepiej jest podać Biowar 500 jesienią tuż po ostatnim miodobraniu oraz na wiosnę, zanim pszczoły wybiorą się na pierwsze pożytki towarowe.

Skuteczność preparatu Biowar 500 bywa różna – w niektórych pasiekach średnia z tendencją wysoką, w innych – dużo niższa. Niestety, dotąd nie wynaleziono preparatu, który w stu procentach pozwalałby pozbyć się Varroa destructor. Warto natomiast wraz z Biowarem 500 wykorzystać do wspomagania leczenia któryś z kwasów organicznych (szczawiowy, mrówkowy, mlekowy).

Opracowano na podstawie:
Aktualna problematyka w gospodarce pasiecznej – zalecenia praktyczne oraz sprzedaż bezpośrednia miodów i produktów pszczelarskich, www.czwa.odr.net.pl, 2.11.2014 r.

Zobacz również:

Biowar 500 - lek na warrozę

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8462

Komentarze z forum pszczelarskiego

banan 2014-11-10 08:29:15

najgorsze jest wtedy, ze czesc pszczelarzy nie wyciaga paskow we wlasciwym terminie dajac tym samym warrozie mozliwosc uodpornienia sie.



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Pierniczki z miodem na święta - wersja 2

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bananowe chipsy z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem