Portal Pszczelarski

Zbiory miodu wrzosowego na Dolnym Śląsku 2016

pszczelarstwo dolnośląskie miodobranie 2016 miodobranie na Dolnym Śląsku miód wrzosowy Miody Karkonoskie Marek Kowalski

Udane zbiory miodu wrzosowego na Dolnym Śląsku. Tegoroczna (2016) ilość tego gatunku produktu pszczelego jest wyższa, niż w przeciągu ostatnich trzech lat. 

Zgodnie z informacjami, których udzielił Polskiej Agencji Prasowej Marek Kowalski, właściciel pasieki "Miody Karkonoskie", w tym roku pszczelarze z regionu nie mają powodów do narzekań. Szczególnie dopisał miód wrzosowy, ponieważ po raz pierwszy od kilku lat rośliny te obficie zakwitły. Zazwyczaj wrzosy z powodu suszy w ogóle nie nektarowały. Wcześniej w regionie Dolnego Śląska rzadko udawało się zebrać miód wszystkich gatunków. Tymczasem w tym roku nawet wybredni konsumenci będą mieli możliwość zakupu swoich ulubionych rodzajów. Najmniej jest miodu akacjowego i lipowego, ponieważ brakuje skupisk tych drzew. Sporo za to na rynku będzie miodu rzepakowego, gryczanego i spadziowego. 

Marek Kowalski zwraca uwagę, że na dobry sezon mogła mieć wpływ również ciepła zima. Dzięki niej roztocza Varroa destructor nie poczyniły takich strat w pasiekach, jak w latach ubiegłych. 

Warto wiedzieć, że miód wrzosowy znajduje się na liście produktów regionalnych pochodzących z Dolnego Śląska. Pszczelarze z całej Polski przyjeżdżają do nadleśnictwa Przemków i Świętoszów, i jest to działanie coraz bardziej popularne. To właśnie tutaj dostępne są wrzosy. Na Dolnym Śląsku znajduje się prawie trzy tysiące pasiek, a roczne zbiory miodu stanowią ponad 15 procent ogólnopolskich. 

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Dolny Śląsk: Zbiory miodu wrzosowego najlepsze od trzech lat, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/dolny-slask-zbiory-miodu-wrzosowego-najlepsze-od-trzech-lat,134445.html, data publikacji: 2016.09.18, data odczytu: 2016.09.18.Liczba wyświetleń artykułu: 2203

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Pierniczki świąteczne z miodem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Jakie środki bezpieczeństwa zachować przy stosowaniu kwasu mrówkowego?

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu mlekowego

Linia pszczół car: Woźnica

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zespół Apis wygrał dla swojej szkoły sprzęt edukacyjny wart 5000 zł 2017

Pielgrzymka pszczelarzy z Mazowsza do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą - 2015

Spalony pawilon pasieczny w Raszowej 2017