Zbiory miodu wrzosowego na Dolnym Śląsku 2016
Udane zbiory miodu wrzosowego na Dolnym Śląsku. Tegoroczna (2016) ilość tego gatunku produktu pszczelego jest wyższa, niż w przeciągu ostatnich trzech lat.
Zgodnie z informacjami, których udzielił Polskiej Agencji Prasowej Marek Kowalski, właściciel pasieki "Miody Karkonoskie", w tym roku pszczelarze z regionu nie mają powodów do narzekań. Szczególnie dopisał miód wrzosowy, ponieważ po raz pierwszy od kilku lat rośliny te obficie zakwitły. Zazwyczaj wrzosy z powodu suszy w ogóle nie nektarowały. Wcześniej w regionie Dolnego Śląska rzadko udawało się zebrać miód wszystkich gatunków. Tymczasem w tym roku nawet wybredni konsumenci będą mieli możliwość zakupu swoich ulubionych rodzajów. Najmniej jest miodu akacjowego i lipowego, ponieważ brakuje skupisk tych drzew. Sporo za to na rynku będzie miodu rzepakowego, gryczanego i spadziowego.
Marek Kowalski zwraca uwagę, że na dobry sezon mogła mieć wpływ również ciepła zima. Dzięki niej roztocza Varroa destructor nie poczyniły takich strat w pasiekach, jak w latach ubiegłych.
Warto wiedzieć, że miód wrzosowy znajduje się na liście produktów regionalnych pochodzących z Dolnego Śląska. Pszczelarze z całej Polski przyjeżdżają do nadleśnictwa Przemków i Świętoszów, i jest to działanie coraz bardziej popularne. To właśnie tutaj dostępne są wrzosy. Na Dolnym Śląsku znajduje się prawie trzy tysiące pasiek, a roczne zbiory miodu stanowią ponad 15 procent ogólnopolskich.
Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Dolny Śląsk: Zbiory miodu wrzosowego najlepsze od trzech lat, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/dolny-slask-zbiory-miodu-wrzosowego-najlepsze-od-trzech-lat,134445.html, data publikacji: 2016.09.18, data odczytu: 2016.09.18.
Liczba wyświetleń artykułu: 2674
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!