Portal Pszczelarski

Zbiory miodu wrzosowego na Dolnym Śląsku 2016

pszczelarstwo dolnośląskie miodobranie 2016 miodobranie na Dolnym Śląsku miód wrzosowy Miody Karkonoskie Marek Kowalski

Udane zbiory miodu wrzosowego na Dolnym Śląsku. Tegoroczna (2016) ilość tego gatunku produktu pszczelego jest wyższa, niż w przeciągu ostatnich trzech lat. 

Zgodnie z informacjami, których udzielił Polskiej Agencji Prasowej Marek Kowalski, właściciel pasieki "Miody Karkonoskie", w tym roku pszczelarze z regionu nie mają powodów do narzekań. Szczególnie dopisał miód wrzosowy, ponieważ po raz pierwszy od kilku lat rośliny te obficie zakwitły. Zazwyczaj wrzosy z powodu suszy w ogóle nie nektarowały. Wcześniej w regionie Dolnego Śląska rzadko udawało się zebrać miód wszystkich gatunków. Tymczasem w tym roku nawet wybredni konsumenci będą mieli możliwość zakupu swoich ulubionych rodzajów. Najmniej jest miodu akacjowego i lipowego, ponieważ brakuje skupisk tych drzew. Sporo za to na rynku będzie miodu rzepakowego, gryczanego i spadziowego. 

Marek Kowalski zwraca uwagę, że na dobry sezon mogła mieć wpływ również ciepła zima. Dzięki niej roztocza Varroa destructor nie poczyniły takich strat w pasiekach, jak w latach ubiegłych. 

Warto wiedzieć, że miód wrzosowy znajduje się na liście produktów regionalnych pochodzących z Dolnego Śląska. Pszczelarze z całej Polski przyjeżdżają do nadleśnictwa Przemków i Świętoszów, i jest to działanie coraz bardziej popularne. To właśnie tutaj dostępne są wrzosy. Na Dolnym Śląsku znajduje się prawie trzy tysiące pasiek, a roczne zbiory miodu stanowią ponad 15 procent ogólnopolskich. 

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Dolny Śląsk: Zbiory miodu wrzosowego najlepsze od trzech lat, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/dolny-slask-zbiory-miodu-wrzosowego-najlepsze-od-trzech-lat,134445.html, data publikacji: 2016.09.18, data odczytu: 2016.09.18.



Liczba wyświetleń artykułu: 2674

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Nalewka jaśminowa z miodem

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu