Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w okolicach Elbląga a cena miodu

pszczelarstwo warmińsko-mazowieckie zgnilec amerykański cena miodu cena miodu w warmińsko-mazurskim Waldemar Badeński miód lipowy miód rzepakowy

Osoby zaopatrujące się w miód w pasiekach w okolicy Elbląga niepokoją się z powodu domniemanych podwyżek cen za ten produkt. Istnieje obawa, że z powodu pojawienie się w tych okolicach zgnilca amerykańskiego, miód może być droższy. 

Jak z wywiadu z Waldemarem Badeńskim, pszczelarzem z kilkudziesięcioletnim stażem, dowiedział się portal Info Elbląg, winę za rozwój choroby ponoszą w dużej mierze niedoświadczeni pszczelarze. Chcą oni dobrze, dlatego ule umieszczają nawet w przydomowych ogródkach. Jednak brak odpowiedniej wiedzy sprawia, że nie są oni w stanie rozpoznać wczesnych objawów choroby, kiedy jeszcze można próbować z nią walczyć. Dlatego w Elblągu i okolicach organizowane są spotkania informacyjne dla pszczelarzy, poświęcone między innymi tej tematyce.

W tym roku pod koniec sierpnia stwierdzono już jedno ognisko tej choroby w Nowych Sadułkach (gmina Młynary). Ostatnie lata jasno wskazują, że to właśnie okolice Elbląga oraz szerzej, całej Polski północnej, są bardziej narażone na pojawienie się zgnilca amerykańskiego. W tym roku owady są dodatkowo osłabione po trudnym sezonie letnim. 

Konsumenci obawiają się wzrostu cen miodu. Pszczelarze uspokajają: miody nie będą droższe, ale może być problem z dostępnością regionalnych miodów lipowych. W zamian za to kupujący mogą wybrać miód rzepakowy, którego zebrano dość. 

Opracowano na podstawie:
Info Elbląg, Trudny sezon w podelbląskich pasiekach odbije się na cenach miodu?, http://info.elblag.pl/40,47009,Trudny-sezon-w-podelblaskich-pasiekach-odbije-sie-na-cenach-miodu.html, data publikacji: 2016.09.07, data odczytu: 2016.09.16.
Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Rozporządzenie nr 3 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 29 sierpnia 2016r. w sprawie zarządzania środków w związku z wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu elbląskiego, http://www.mlynary.bip.doc.pl/upload/doc/34207_20160901_103006.pdf, data publikacji: 2016.08.30, data odczytu: 2016.09.16.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie elbląskim i braniewskim 2016

Zgnilec amerykański w powiecie lidzbarskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 3183

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-09-18 12:17:10

Chyba nie wpłynie na sprzedaż miodu i na ceny. Tak mi się wydaje.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.