Portal Pszczelarski

Niewielki zbiór miodu w powiecie piaseczyńskim 2016

pszczelarstwo mazowieckie miodobranie 2016 Marian Pasek Zbigniew Durajczyk miód lipowy miód akacjowy

W powiecie piaseczyńskim pszczelarze narzekają z powodu niewielkich zbiorów miodu. Winę za taki stan rzeczy ponosi przede wszystkim przeciągająca się susza, ale osoby posiadające ule zwracają również uwagę na zaniedbania ze strony rolników. 

Zgodnie z informacjami pozyskanymi z Kuriera Południowego, pszczelarze z podwarszawskich miejscowości uskarżają się za najniższe od lat zbiory miodu. Marian Pasek, lesznowolski pszczelarz, zwraca uwagę, że wiele pszczół ginie z powodu urazów mechanicznych. Wynikają one bezpośrednio z działalności rolników, którzy wykonują opryski lub zajmują się sianokosami w momencie pszczelich oblotów. Zdaniem rozmówcy do podobnych sytuacji dochodziło już w latach ubiegłych, a prośby i udzielanie informacji w kwestii zwyczajów pszczół, działają tylko częściowo. 

Sprawa jest na tyle poważna, że nawet urząd gminy Lesznowola zaangażował się w tę sprawę. Nie pomogła zorganizowana w maju konferencja tematyczna. Tymczasem rady dla rolników są proste: wystarczy opryski przeprowadzać do 8 i wieczorem, po 19, natomiast ugory kosić po 15 sierpnia, kiedy nie ma na nich już tak wiele nektarujących roślin. Pomimo podejmowania różnorodnych akcji, odzew na nie jest nadal zbyt mały. 

Pszczelarz Zbigniew Durajczyk z Cieciszewa (gmina Konstancin-Jeziorna), zwraca uwagę na inny tegoroczny problem, jakim okazała się susza hydrologiczna. Pszczoły, zamiast zająć się zbieraniem nektaru, wiele energii musiały poświęcić na chłodzenie wnętrza ula wodą. Inną sprawą jest fakt, że i tak w tym roku bardzo krótko kwitły lipy i akacje, i to właśnie miodu z tych pożytków najbardziej będzie brakowało w powiecie piaseczyńskim. Obecnie pszczoły zbierają nadal nektar z nawłoci, ale to zadanie jest obciążające dla młodego pokolenia owadów, które muszą przecież przetrwać zimowlę. 

Opracowano na podstawie:
Kurier Południowy, Trudny rok dla pszczelarzy, http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=17184, data publikacji: 2016.09.16, data odczytu: 2016.09.16.Liczba wyświetleń artykułu: 1563

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-09-18 12:21:43

Czyli miód lipowy i miód akacjowy będą najdroższe :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.