Portal Pszczelarski

Niewielki zbiór miodu w powiecie piaseczyńskim 2016

pszczelarstwo mazowieckie miodobranie 2016 Marian Pasek Zbigniew Durajczyk miód lipowy miód akacjowy

W powiecie piaseczyńskim pszczelarze narzekają z powodu niewielkich zbiorów miodu. Winę za taki stan rzeczy ponosi przede wszystkim przeciągająca się susza, ale osoby posiadające ule zwracają również uwagę na zaniedbania ze strony rolników. 

Zgodnie z informacjami pozyskanymi z Kuriera Południowego, pszczelarze z podwarszawskich miejscowości uskarżają się za najniższe od lat zbiory miodu. Marian Pasek, lesznowolski pszczelarz, zwraca uwagę, że wiele pszczół ginie z powodu urazów mechanicznych. Wynikają one bezpośrednio z działalności rolników, którzy wykonują opryski lub zajmują się sianokosami w momencie pszczelich oblotów. Zdaniem rozmówcy do podobnych sytuacji dochodziło już w latach ubiegłych, a prośby i udzielanie informacji w kwestii zwyczajów pszczół, działają tylko częściowo. 

Sprawa jest na tyle poważna, że nawet urząd gminy Lesznowola zaangażował się w tę sprawę. Nie pomogła zorganizowana w maju konferencja tematyczna. Tymczasem rady dla rolników są proste: wystarczy opryski przeprowadzać do 8 i wieczorem, po 19, natomiast ugory kosić po 15 sierpnia, kiedy nie ma na nich już tak wiele nektarujących roślin. Pomimo podejmowania różnorodnych akcji, odzew na nie jest nadal zbyt mały. 

Pszczelarz Zbigniew Durajczyk z Cieciszewa (gmina Konstancin-Jeziorna), zwraca uwagę na inny tegoroczny problem, jakim okazała się susza hydrologiczna. Pszczoły, zamiast zająć się zbieraniem nektaru, wiele energii musiały poświęcić na chłodzenie wnętrza ula wodą. Inną sprawą jest fakt, że i tak w tym roku bardzo krótko kwitły lipy i akacje, i to właśnie miodu z tych pożytków najbardziej będzie brakowało w powiecie piaseczyńskim. Obecnie pszczoły zbierają nadal nektar z nawłoci, ale to zadanie jest obciążające dla młodego pokolenia owadów, które muszą przecież przetrwać zimowlę. 

Opracowano na podstawie:
Kurier Południowy, Trudny rok dla pszczelarzy, http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=17184, data publikacji: 2016.09.16, data odczytu: 2016.09.16.Liczba wyświetleń artykułu: 1974

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-18 12:21:43

Czyli miód lipowy i miód akacjowy będą najdroższe :)  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczoły w mieście, pogadanka Mistrza Jerzego 2018

Budowa domku dla zapylaczy w Mikołowie 2018 - warsztaty

Wprowadzenie relikwii Świętego Ambrożego do Kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabiej Woli

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności