Portal Pszczelarski

Niedobór miodu lipowego i miodu rzepakowego na Warmii i Mazurach

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie miód lipowy miód rzepakowy miód spadziowy miód wielokwiatowy miód mniszkowy miód wrzosowy Józef Zysk

Na Warmii i Mazurach pszczelarze rozpoczęli już przygotowywanie swoich pasiek do zimy. To również czas na podsumowania miodobrania. Niestety, w tym roku wystąpi deficyt miodu lipowego i rzepakowego.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w rozmowie z Józefem Zyskiem, szefem regionalnego związku pszczelarskiego, w trakcie okresu kwitnienia lipy, występowały intensywne opady deszczu oraz panowała niska temperatura. To wszystko spowodowało brak nektaru z tego drzewa i w rezultacie – małą ilość miodu. Rolnicy zdecydowali się również na zaoranie nieprzezimowanego rzepaku, w związku z czym brakuje miodu także z tej rośliny.

Pszczelarze z regionu Warmii i Mazur zebrali miód spadziowy, wielokwiatowy i mniszkowy. Ten ostatni obrodził głównie z powodu braku rzepaku, który kwitnie w tym samym czasie. Pszczoły więc musiały zdecydować się na wybór mniszka. Miód wrzosowy udało się zebrać dzięki przewożeniu uli na wojskowe poligony w okolicach Orzysza i Bemowa Piskiego, co nastąpiło w porozumieniu z zarządcami tych terenów i nie kolidowało z programem szkoleniowym żołnierzy. Jednak miód wrzosowy, pomimo swoich zdrowotnych właściwości, jest sporo droższy od innych gatunków, ponieważ wymaga specjalnego podejścia, na przykład wyższej temperatury w pomieszczeniu służącym do odbierania go z ramek. Kosztowny jest również sam przewóz uli na poligon. Wszystko to sprawia, że cena miodu wrzosowego przekracza 70 złotych za słoik. Chętnych jednak nie brakuje i gatunek ten jest bardzo poszukiwany na rynku. 

Opracowano na podstawie:
Forsal, Zabraknie miodu? Deficyt niektórych gatunków, http://forsal.pl/artykuly/975933,zabraknie-miodu-deficyt-niektorych-gatunkow.html, data publikacji: 2016.09.14, data odczytu: 2016.09.15.Liczba wyświetleń artykułu: 1880

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.