Portal Pszczelarski

Niedobór miodu lipowego i miodu rzepakowego na Warmii i Mazurach

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie miód lipowy miód rzepakowy miód spadziowy miód wielokwiatowy miód mniszkowy miód wrzosowy Józef Zysk

Na Warmii i Mazurach pszczelarze rozpoczęli już przygotowywanie swoich pasiek do zimy. To również czas na podsumowania miodobrania. Niestety, w tym roku wystąpi deficyt miodu lipowego i rzepakowego.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w rozmowie z Józefem Zyskiem, szefem regionalnego związku pszczelarskiego, w trakcie okresu kwitnienia lipy, występowały intensywne opady deszczu oraz panowała niska temperatura. To wszystko spowodowało brak nektaru z tego drzewa i w rezultacie – małą ilość miodu. Rolnicy zdecydowali się również na zaoranie nieprzezimowanego rzepaku, w związku z czym brakuje miodu także z tej rośliny.

Pszczelarze z regionu Warmii i Mazur zebrali miód spadziowy, wielokwiatowy i mniszkowy. Ten ostatni obrodził głównie z powodu braku rzepaku, który kwitnie w tym samym czasie. Pszczoły więc musiały zdecydować się na wybór mniszka. Miód wrzosowy udało się zebrać dzięki przewożeniu uli na wojskowe poligony w okolicach Orzysza i Bemowa Piskiego, co nastąpiło w porozumieniu z zarządcami tych terenów i nie kolidowało z programem szkoleniowym żołnierzy. Jednak miód wrzosowy, pomimo swoich zdrowotnych właściwości, jest sporo droższy od innych gatunków, ponieważ wymaga specjalnego podejścia, na przykład wyższej temperatury w pomieszczeniu służącym do odbierania go z ramek. Kosztowny jest również sam przewóz uli na poligon. Wszystko to sprawia, że cena miodu wrzosowego przekracza 70 złotych za słoik. Chętnych jednak nie brakuje i gatunek ten jest bardzo poszukiwany na rynku. 

Opracowano na podstawie:
Forsal, Zabraknie miodu? Deficyt niektórych gatunków, http://forsal.pl/artykuly/975933,zabraknie-miodu-deficyt-niektorych-gatunkow.html, data publikacji: 2016.09.14, data odczytu: 2016.09.15.



Liczba wyświetleń artykułu: 2987

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.