Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie chrzanowskim 2016

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie chrzanowskim

Zgnilec amerykański nie odpuszcza. Odkryto nowe ogniska chorobowe na terenie województwa małopolskiego. Wytyczono obszar zapowietrzony i zagrożony chorobą. 

Portal Strefa Agro donosi, że w dwóch pasiekach na terenie Trzebini, potwierdzono oficjalnie wystąpienie tej groźnej choroby pszczół. W toku postępowania podjęto decyzję, o likwidacji obu hodowli. Łączy się to z zabiciem wszystkich pszczół oraz spaleniem uli.

Na skutek badań kontrolnych pierwsze ognisko znaleziono w Trzebini Sierszy. Zbadano również pozostałe pasieki na obszarze działania Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Chrzanowie i niestety odnaleziono także drugie ognisko zgnilca złośliwego, również w Trzebini, co potwierdza pracownik Inspektoratu.

Obszar zagrożony zgnilcem został wyznaczony w powiecie olkuskim od Bukowna, przez Żuradę, aż po Trzebinię. Stało się to na mocy bezpośredniej decyzji wojewody. Pszczelarze zostali poinformowani o zakazie przenoszenia swoich uli z tego obszaru również za pośrednictwem znaków umiejscowionych przy drogach. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu, Kazimierz Janki liczy, że w ten sposób uda się powstrzymać postęp choroby, która atakuje pszczeli czerw. 

Przypominamy, że to nie pierwszy przypadek wystąpienia zgnilca amerykańskiego w województwie małopolskim w tym roku. Do podobnych incydentów doszło już także w powiecie bocheńskim. Wszędzie jest on zwalczany środkami urzędowymi. 

Opracowano na postawie:
Strefa Agro, Groźna choroba w Małopolsce, spalono pasieki i pszczoły, http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/artykul/grozna-choroba-w-malopolsce-spalono-pasieki-i-pszczoly, data publikacji: 2016.09.15, data odczytu: 2016.09.15

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 2675

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka

2016-09-16 08:25:31

Fatalnie. W Małopolsce źle się dzieje. Bochnia, Brzesko, teraz Trzebinia...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.