Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie chrzanowskim 2016

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie chrzanowskim

Zgnilec amerykański nie odpuszcza. Odkryto nowe ogniska chorobowe na terenie województwa małopolskiego. Wytyczono obszar zapowietrzony i zagrożony chorobą. 

Portal Strefa Agro donosi, że w dwóch pasiekach na terenie Trzebini, potwierdzono oficjalnie wystąpienie tej groźnej choroby pszczół. W toku postępowania podjęto decyzję, o likwidacji obu hodowli. Łączy się to z zabiciem wszystkich pszczół oraz spaleniem uli.

Na skutek badań kontrolnych pierwsze ognisko znaleziono w Trzebini Sierszy. Zbadano również pozostałe pasieki na obszarze działania Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Chrzanowie i niestety odnaleziono także drugie ognisko zgnilca złośliwego, również w Trzebini, co potwierdza pracownik Inspektoratu.

Obszar zagrożony zgnilcem został wyznaczony w powiecie olkuskim od Bukowna, przez Żuradę, aż po Trzebinię. Stało się to na mocy bezpośredniej decyzji wojewody. Pszczelarze zostali poinformowani o zakazie przenoszenia swoich uli z tego obszaru również za pośrednictwem znaków umiejscowionych przy drogach. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu, Kazimierz Janki liczy, że w ten sposób uda się powstrzymać postęp choroby, która atakuje pszczeli czerw. 

Przypominamy, że to nie pierwszy przypadek wystąpienia zgnilca amerykańskiego w województwie małopolskim w tym roku. Do podobnych incydentów doszło już także w powiecie bocheńskim. Wszędzie jest on zwalczany środkami urzędowymi. 

Opracowano na postawie:
Strefa Agro, Groźna choroba w Małopolsce, spalono pasieki i pszczoły, http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/artykul/grozna-choroba-w-malopolsce-spalono-pasieki-i-pszczoly, data publikacji: 2016.09.15, data odczytu: 2016.09.15

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 3084

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2016-09-16 08:25:31

Fatalnie. W Małopolsce źle się dzieje. Bochnia, Brzesko, teraz Trzebinia...  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową