Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo miejskie w Lublinie ma zielone światło

Źródło tła: Google Maps

pszczelarstwo lubelskie pszczelarstwo miejskie Tomasz Gałuszka Katowicki Uniwersytet Lubelski ule na dachu ule na KUL w Lublinie

Owady hodowane w mieście mają bardzo dobre warunki do życia i rozwoju. Być może trend związany z zakładaniem miejskich pasiek będzie coraz bardziej popularny w całej Polsce. 

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego przez Polską Agencję Prasową z księdzem Tomaszem Gałuszką, pszczelarzem i opiekunem pasieki na dachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, miejskie pszczoły znalazły tu bezpieczną przystań. 

O przyjaznym dla pszczół środowisku miejskiej dżungli możemy mówić przede wszystkim z uwagi na wyższą, niż na wsi, temperaturę, a także większą różnorodność roślinności, przede wszystkim drzew. Na wsiach lipy są często ścinane, by pozyskać przestrzeń pod rozwój rolnictwa. Tymczasem w miastach należą one do bardziej popularnych drzew występujących w parkach i na skwerach. Dzięki wyższej ciepłocie, dłużej trwa również okres nektarowania roślin.

Miejscy pszczelarze dobierają spokojne odmiany owadów. Sami pracę przy pszczołach wykonują bez konieczności przebierania się w ochronne uniformy. Dlatego owady żyjące w mieście nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Obserwacje poczynione przez księdza Gałuszkę na terenie jego pasieki potwierdzają, że pszczoły w Lublinie mają się bardzo dobrze, są chętne do pracy i dają więcej miodu. Nie zaobserwowano również wśród nich chorób. Pierwsza partia miodu zostanie poddana szczegółowej analizie, ale na razie wydaje się być całkowicie zdrowa. 

Jeszcze do zeszłego roku trzymanie uli w Lublinie było zabronione. Ale znowelizowane przepisy dają zielone światło dla zakładania pasiek, na razie jedynie przez instytucje edukacyjne. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lublinie, Marta Smal-Chudzik, w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdziła, że w przyszłości planuje się dalsze złagodzenie przepisów, by podążać za trendem miejskiego pszczelarstwa. Władze miasta z uwagą wysłuchają opinii mieszkańców na ten temat. Z pewnością zostanie to poprzedzone akcją informacyjną dotyczą roli pszczół w miejskim ekosystemie. 

Opracowano na podstawie
Polska Agencja Prasowa, Pszczoły lubią miasto - miasto lubi pszczoły, http://www.pap.pl/aktualnosci/news,627890,pszczoly-lubia-miasto---miasto-lubi-pszczoly.html, data publikacji: 2016.08.29, data odczytu:2016.09.14

Zobacz również:

Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miast



Liczba wyświetleń artykułu: 2488

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania