Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo miejskie w Lublinie ma zielone światło

Źródło tła: Google Maps

pszczelarstwo lubelskie pszczelarstwo miejskie Tomasz Gałuszka Katowicki Uniwersytet Lubelski ule na dachu ule na KUL w Lublinie

Owady hodowane w mieście mają bardzo dobre warunki do życia i rozwoju. Być może trend związany z zakładaniem miejskich pasiek będzie coraz bardziej popularny w całej Polsce. 

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego przez Polską Agencję Prasową z księdzem Tomaszem Gałuszką, pszczelarzem i opiekunem pasieki na dachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, miejskie pszczoły znalazły tu bezpieczną przystań. 

O przyjaznym dla pszczół środowisku miejskiej dżungli możemy mówić przede wszystkim z uwagi na wyższą, niż na wsi, temperaturę, a także większą różnorodność roślinności, przede wszystkim drzew. Na wsiach lipy są często ścinane, by pozyskać przestrzeń pod rozwój rolnictwa. Tymczasem w miastach należą one do bardziej popularnych drzew występujących w parkach i na skwerach. Dzięki wyższej ciepłocie, dłużej trwa również okres nektarowania roślin.

Miejscy pszczelarze dobierają spokojne odmiany owadów. Sami pracę przy pszczołach wykonują bez konieczności przebierania się w ochronne uniformy. Dlatego owady żyjące w mieście nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Obserwacje poczynione przez księdza Gałuszkę na terenie jego pasieki potwierdzają, że pszczoły w Lublinie mają się bardzo dobrze, są chętne do pracy i dają więcej miodu. Nie zaobserwowano również wśród nich chorób. Pierwsza partia miodu zostanie poddana szczegółowej analizie, ale na razie wydaje się być całkowicie zdrowa. 

Jeszcze do zeszłego roku trzymanie uli w Lublinie było zabronione. Ale znowelizowane przepisy dają zielone światło dla zakładania pasiek, na razie jedynie przez instytucje edukacyjne. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lublinie, Marta Smal-Chudzik, w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdziła, że w przyszłości planuje się dalsze złagodzenie przepisów, by podążać za trendem miejskiego pszczelarstwa. Władze miasta z uwagą wysłuchają opinii mieszkańców na ten temat. Z pewnością zostanie to poprzedzone akcją informacyjną dotyczą roli pszczół w miejskim ekosystemie. 

Opracowano na podstawie
Polska Agencja Prasowa, Pszczoły lubią miasto - miasto lubi pszczoły, http://www.pap.pl/aktualnosci/news,627890,pszczoly-lubia-miasto---miasto-lubi-pszczoly.html, data publikacji: 2016.08.29, data odczytu:2016.09.14

Zobacz również:

Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miastLiczba wyświetleń artykułu: 2250

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II