Portal Pszczelarski

Plaga komarów w Świnoujściu a życie pszczół

pszczelarstwo zachodniopomorskie odkomarzanie komar a pszczoła

Na wyspie Uznam doszło do prawdziwego wysypu komarów, które dają się we znaki mieszkańcom i turystom. Jednak przeprowadzane opryski mogą negatywnie wpłynąć na populację pszczół i innych owadów na tym obszarze. 

Zgodnie z doniesieniami Głosu Szczecińskiego, tegoroczna końcówka lata spowodowała pojawienie się wyjątkowej plagi komarów. Owadów jest bardzo dużo, o czym informują zdenerwowani mieszkańcy. W sklepach zaczyna brakować chemicznych środków służących do walki z małymi wampirami. Winę za taki stan rzeczy ponosi pogoda, która umożliwiła już dwa tegoroczne lęgi komarów. 

Odkomarzanie przeprowadzane przez profesjonalną firmę nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Prawdopodobną winę za taki stan rzeczy ponosi fakt, że komary lęgną się w lasach Wolińskiego Parku Narodowego, a na tym obszarze nie można stosować żadnych preparatów chemicznych. W Świnoujściu zwalczać można już tylko dorosłe osobniki. 

Środki chemiczne stosowane w mieście, mają liczne ograniczenia dotyczące czasu ich stosowania i rejonów miasta. Niestety, mogą mieć również negatywny wpływ na pszczoły.  

Najlepszym wyjściem wydaje się być stosowanie środków po ustaniu lotów pszczół w godzinach wieczornych i nocnych. Wówczas jest to również bardziej bezpieczne dla okolicznych mieszkańców. 

Przypominamy, że w zeszłym roku również w Świnoujściu, prawdopodobnie na skutek odkomarzania, doszło do znacznego pomoru trzmieli i innych owadów. Na podobne metody działań decyduje się rokrocznie wielu włodarzy miast. 

Opracowano na podstawie: 
Głos Szczeciński, To prawdziwy koszmar. Wygłodniałe komary zaatakowały całe miasto, http://www.gs24.pl/wiadomosci/swinoujscie/a/to-prawdziwy-koszmar-wyglodniale-komary-zaatakowaly-cale-miasto,10614762/, data publikacji: 2016.09.13, data odczytu: 2016.09.13.
Świnoujście, Są pod ochroną. U nas masowo giną! http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/38002/, data publikacji: 2015.07.17, data odczytu: 2016.09.13.



Liczba wyświetleń artykułu: 4088

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem