Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016

Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Faulbrut#/media/File:Paenibacillus_larvae.jpg Autor: Tanarus

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim

Pszczelarze z okolic Bochni mają powody do zdenerwowania. Groźna choroba bakteryjna, jaką jest zgnilec amerykański, atakuje pasieki w tym rejonie. Nieznana jest na razie dokładna skala zarazy. 

Jak wynika z informacji opublikowanych na oficjalnej stronie Starostwa Powiatowego w Bochni, przypadki zgnilca amerykańskiego stwierdzono już w pasiekach w Starym Wiśniczu oraz w Bełdnie koło Żegociny. Na tym niestety nie kończy się smutny bilans, ponieważ sprawdzane są również kolejne przypadki. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jej przypadki zostały wykryte także w innych rejonach województwa małopolskiego, w tym w powiecie brzeskim. Jak donosi Strefa Agro, portal należący do Gazety Krakowskiej, w tym powiecie jak do tej pory uśmiercono już 100 tysięcy pszczół. 

Atak zgnilca amerykańskiego może mieć katastrofalne skutki dla właścicieli pasiek. Jest to choroba trudna do wyleczenia i powodująca niestety bardzo wysokie straty. Obecnie stosowaną formą walki, jest spalenie całego wyposażenia pasieki wraz z ulem. Poza dbaniem o odpowiednią higienę w pasiece i troską o dobry stan pszczelich rodzin, nie ma na nią skutecznego lekarstwa. W opinii samych pszczelarzy z okolic, winę za chorobę ponosi ludzkie zaniedbanie. Brak konieczności rejestracji pasiek spowodował, że niektórzy pszczelarze bardzo lekkomyślnie podchodzą do konieczności dbania o właściwą higienę. A skutkiem tego jest strach wyrażany również przez świadomych zagrożeń pszczelarzy. 

Właściciele pasiek dotkniętych chorobą powinni zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii, ponieważ wówczas mogą oni otrzymać odszkodowanie na kwotę od 250 do 450 złotych za jeden ul. O tym fakcie każdorazowo decyduje rzeczoznawca. Te kwoty jednak tylko częściowo rekompensują straty. 

Wymarcie dużej liczby pszczelich pni to również niższe zbiory, na skutek zmniejszonego zapylania roślin, a to już konkretne zagrożenie dla człowieka. 

Opracowano na podstawie:
Starostwo Powiatowe w Bochni, Wścieklizna i zgnilec na terenie powiatu, http://www.bochnia.starostwo.gov.pl/aktualnosci/wscieklizna-i-zgnilec-na-terenie-powiatu.html, data publikacji: 2016.09.07, data odczytu: 2016.09.12.
Strefa Agro, Na pszczelarzy padł blady strach, zlikwidowano tysiące pszczół, http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/artykul/na-pszczelarzy-padl-blady-strach-zlikwidowano-tysiace-pszczol, data publikacji: 2016.08.30, data odczytu: 2016.09.12.

Zobacz również:

Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego 2016

Zgnilec amerykański w powiecie chrzanowskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 3121

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.