Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016

Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Faulbrut#/media/File:Paenibacillus_larvae.jpg Autor: Tanarus

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim

Pszczelarze z okolic Bochni mają powody do zdenerwowania. Groźna choroba bakteryjna, jaką jest zgnilec amerykański, atakuje pasieki w tym rejonie. Nieznana jest na razie dokładna skala zarazy. 

Jak wynika z informacji opublikowanych na oficjalnej stronie Starostwa Powiatowego w Bochni, przypadki zgnilca amerykańskiego stwierdzono już w pasiekach w Starym Wiśniczu oraz w Bełdnie koło Żegociny. Na tym niestety nie kończy się smutny bilans, ponieważ sprawdzane są również kolejne przypadki. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jej przypadki zostały wykryte także w innych rejonach województwa małopolskiego, w tym w powiecie brzeskim. Jak donosi Strefa Agro, portal należący do Gazety Krakowskiej, w tym powiecie jak do tej pory uśmiercono już 100 tysięcy pszczół. 

Atak zgnilca amerykańskiego może mieć katastrofalne skutki dla właścicieli pasiek. Jest to choroba trudna do wyleczenia i powodująca niestety bardzo wysokie straty. Obecnie stosowaną formą walki, jest spalenie całego wyposażenia pasieki wraz z ulem. Poza dbaniem o odpowiednią higienę w pasiece i troską o dobry stan pszczelich rodzin, nie ma na nią skutecznego lekarstwa. W opinii samych pszczelarzy z okolic, winę za chorobę ponosi ludzkie zaniedbanie. Brak konieczności rejestracji pasiek spowodował, że niektórzy pszczelarze bardzo lekkomyślnie podchodzą do konieczności dbania o właściwą higienę. A skutkiem tego jest strach wyrażany również przez świadomych zagrożeń pszczelarzy. 

Właściciele pasiek dotkniętych chorobą powinni zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii, ponieważ wówczas mogą oni otrzymać odszkodowanie na kwotę od 250 do 450 złotych za jeden ul. O tym fakcie każdorazowo decyduje rzeczoznawca. Te kwoty jednak tylko częściowo rekompensują straty. 

Wymarcie dużej liczby pszczelich pni to również niższe zbiory, na skutek zmniejszonego zapylania roślin, a to już konkretne zagrożenie dla człowieka. 

Opracowano na podstawie:
Starostwo Powiatowe w Bochni, Wścieklizna i zgnilec na terenie powiatu, http://www.bochnia.starostwo.gov.pl/aktualnosci/wscieklizna-i-zgnilec-na-terenie-powiatu.html, data publikacji: 2016.09.07, data odczytu: 2016.09.12.
Strefa Agro, Na pszczelarzy padł blady strach, zlikwidowano tysiące pszczół, http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/artykul/na-pszczelarzy-padl-blady-strach-zlikwidowano-tysiace-pszczol, data publikacji: 2016.08.30, data odczytu: 2016.09.12.

Zobacz również:

Kontrole w pasiekach powiatu brzeskiego 2016

Zgnilec amerykański w powiecie chrzanowskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 4211

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Pszczelarz a faktura VAT RR