Portal Pszczelarski

Użądlenie pszczoły w Rostkach Wielkich a właściwe oznakowanie pasiek

pszczelarstwo mazowieckie Rostki Wielkie użądlenie pszczoły użądlenie pszczoły w Rostkach Wielkich Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie

W zeszłym roku doszło do użądlenia przez owada młodego mężczyzny w trakcie prac polowych. Wywołało to dyskusję na temat konieczności i prawnych zobowiązań do odpowiedniego oznakowania pasiek przez ich właścicieli. 

Czytelniczka Tygodnika Ostrołęckiego informuje na jego łamach, że w 2015 roku, w trakcie trwania sianokosów, jej syn został w okolicach ust użądlony przez pszczołę. Jak domniemywa kobieta, pszczoła pochodziła z pobliskiej pasieki. Niestety, chłopak okazał się być uczulony na jad pszczeli. Konieczny okazał się przyjazd pogotowia ratunkowego oraz późniejsza hospitalizacja.

Po tym incydencie, czytelniczka gazety chciała dowiedzieć się czegoś więcej na temat odpowiedniego zabezpieczenia pasieki. Jednakże ani pracownicy samorządowi, ani członkowie lokalnego Związku Pszczelarzy nie dysponowali odpowiednią wiedzą na ten temat. Zaniepokojona kobieta obawia się, że do incydentu może dojść ponownie. 

Sprawdzono, że w Polsce rzeczywiście nie obowiązują żadne przepisy prawne, które jasno ustalałyby w jakich miejscach może, bądź nie może, znajdować się pasieka. Jedyne zapisy na ten temat znaleźć można w opracowaniu Polskiego Związku Pszczelarskiego, czyli "Kodeksie dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie". Nie jest to oczywiście żaden zapis prawnie respektowany, ale znajdują się w nim informacje na temat ogrodzenia pasieki i ustawienia przy wejściu na jej teren tabliczek ostrzegawczych. Znajdują się tam także dość szczegółowe dane dotyczące samego usytuowania pasieki. 

Jak ustalił Tygodnik Ostrołęcki, właściciele domniemanych pasiek z których mogła pochodzić pszczoła, nie są członkami Polskiego Związku Pszczelarskiego, a więc nie dotyczy ich nawet umowna kara Związku za brak oznakowania pasieki. Trudno również wymagać czegoś, co nie jest prawnym zapisem, a jedynie należy do dobrej woli właściciela. W takiej sytuacji roszczenia opierać można jedynie na kodeksie cywilnym i zapisanych w nim przepisach związanych z dobrosąsiedzkimi relacjami. 

Opracowano na podstawie:
Tygodnik Ostrołęcki, Odszkodowanie za użądlenie pszczoły?, http://www.to.com.pl/wiadomosci/ostrow-mazowiecka/a/odszkodowanie-za-uzadlenie-pszczoly,10531598/, Data publikacji: 2016.08.23, Data odczytu: 2016.09.12

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w PolsceLiczba wyświetleń artykułu: 2138

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-09-14 19:12:48

Jak ktoś będzie bardzo upierdliwy to dopadnie pszczelarza i każdą inną osobę. Co prawda w tym momencie nie mam zamiaru bronić pszczelarza, skoro nie miał nawet tabliczki ostrzegawczej, ale do końca nigdy nie wiadomo kogo to pszczoła. Przecież nie mają chipów i nie są w jakiś sposób oznaczane... No chyba, że w pobliżu kilku kilometrów nie ma żadnej pasieki, no to wtedy jest wszystko raczej jasne...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.