Portal Pszczelarski

Użądlenie pszczoły w Rostkach Wielkich a właściwe oznakowanie pasiek

pszczelarstwo mazowieckie Rostki Wielkie użądlenie pszczoły użądlenie pszczoły w Rostkach Wielkich Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie

W zeszłym roku doszło do użądlenia przez owada młodego mężczyzny w trakcie prac polowych. Wywołało to dyskusję na temat konieczności i prawnych zobowiązań do odpowiedniego oznakowania pasiek przez ich właścicieli. 

Czytelniczka Tygodnika Ostrołęckiego informuje na jego łamach, że w 2015 roku, w trakcie trwania sianokosów, jej syn został w okolicach ust użądlony przez pszczołę. Jak domniemywa kobieta, pszczoła pochodziła z pobliskiej pasieki. Niestety, chłopak okazał się być uczulony na jad pszczeli. Konieczny okazał się przyjazd pogotowia ratunkowego oraz późniejsza hospitalizacja.

Po tym incydencie, czytelniczka gazety chciała dowiedzieć się czegoś więcej na temat odpowiedniego zabezpieczenia pasieki. Jednakże ani pracownicy samorządowi, ani członkowie lokalnego Związku Pszczelarzy nie dysponowali odpowiednią wiedzą na ten temat. Zaniepokojona kobieta obawia się, że do incydentu może dojść ponownie. 

Sprawdzono, że w Polsce rzeczywiście nie obowiązują żadne przepisy prawne, które jasno ustalałyby w jakich miejscach może, bądź nie może, znajdować się pasieka. Jedyne zapisy na ten temat znaleźć można w opracowaniu Polskiego Związku Pszczelarskiego, czyli "Kodeksie dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie". Nie jest to oczywiście żaden zapis prawnie respektowany, ale znajdują się w nim informacje na temat ogrodzenia pasieki i ustawienia przy wejściu na jej teren tabliczek ostrzegawczych. Znajdują się tam także dość szczegółowe dane dotyczące samego usytuowania pasieki. 

Jak ustalił Tygodnik Ostrołęcki, właściciele domniemanych pasiek z których mogła pochodzić pszczoła, nie są członkami Polskiego Związku Pszczelarskiego, a więc nie dotyczy ich nawet umowna kara Związku za brak oznakowania pasieki. Trudno również wymagać czegoś, co nie jest prawnym zapisem, a jedynie należy do dobrej woli właściciela. W takiej sytuacji roszczenia opierać można jedynie na kodeksie cywilnym i zapisanych w nim przepisach związanych z dobrosąsiedzkimi relacjami. 

Opracowano na podstawie:
Tygodnik Ostrołęcki, Odszkodowanie za użądlenie pszczoły?, http://www.to.com.pl/wiadomosci/ostrow-mazowiecka/a/odszkodowanie-za-uzadlenie-pszczoly,10531598/, Data publikacji: 2016.08.23, Data odczytu: 2016.09.12

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w PolsceLiczba wyświetleń artykułu: 2919

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-14 19:12:48

Jak ktoś będzie bardzo upierdliwy to dopadnie pszczelarza i każdą inną osobę. Co prawda w tym momencie nie mam zamiaru bronić pszczelarza, skoro nie miał nawet tabliczki ostrzegawczej, ale do końca nigdy nie wiadomo kogo to pszczoła. Przecież nie mają chipów i nie są w jakiś sposób oznaczane... No chyba, że w pobliżu kilku kilometrów nie ma żadnej pasieki, no to wtedy jest wszystko raczej jasne...  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem