Portal Pszczelarski

Pasieka na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Źródło: Fragment mapy z maps.google.com

pszczelarstwo lubelskie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Marcin Sudziński pszczelarstwo miejskie pasieka w Lublinie pasieka na dachu

Na dachu Centrum Spotkań Kultur w Lublinie pojawiła się miejska pasieka. To już któraś z kolei inicjatywa w Lublinie, służąca przywróceniu pszczołom należnego im miejsca w ekosystemie. 

Jak dowiadujemy się ze strony Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, tego typu działanie ma zarówno walory ekologiczne, ale także edukacyjne i kulturalne. Dzięki przychylności władz miejskich oraz inicjatywie opiekuna uli, Marcina Sudzińskiego, na dachu budynku udało się stworzyć mini-pasiekę, stworzoną z kilku kolorowych domków dla pszczół. 

Organizatorzy akcji zapewniają, że pszczoły dobrze czują się w miejscu swojego pobytu. Sprzyja temu bliskość Ogrodu Saskiego, ale także innych zgrupowań drzew, na przykład w obrębie cmentarza przy ulicy Lipowej. By jeszcze bardziej zwiększyć komfort życia pszczół i szansę na korzystne miodobranie, na dachu zasadzono między innymi krzewy czerwonej porzeczki i agrestu oraz grykę. 

Pasieka jest udostępniona zwiedzającym codziennie w godzinach 8-20. Pszczoły są już oswojone z obecnością ludzi i nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Co więcej, ogród to atrakcyjne miejsce spacerowe. 

Pasieka wpisuje się w tradycje pszczelarskie Lubelszczyzny i ma stanowić uzupełnienie aktywności różnego typu ośrodków pszczelarskich, takich jak Państwowe Technikum Pszczelarskie im. Zofii i Tadeusza Wawrynów lub Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Z czasem nie wyklucza się powiększenia ilości uli. 

Przypominamy, że w podobne inicjatywy na rzecz zwiększenia populacji pszczół zamieszkujących miasta, włączyły się także inne ośrodki, na przykład Warszawa. 

Na podstawie:
Spottedlublin.pl, Miejska Pasieka Artystyczna. Pszczoły zamieszkały na dachu CSK, http://spottedlublin.pl/miejska-pasieka-artystyczna-pszczoly-zamieszkaly-na-dachu-csk/, Data odczytu: 2016.09.09.Liczba wyświetleń artykułu: 1936

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-09-14 19:10:39

No i elegancko! Niech pszczelarstwo miejskie rozwija się w takim tempie, a liczba pszczelarzy w Polsce dogoni liczbę osób uprawiających jeździectwo, a później wędkarzy :)

AGUNIA

2018-06-26 10:49:25

Ze strony urzedników jest straszna niechęć tak przynajmniej jest w Gdańsku. Nikt nic nie wie, nie ma takich mozliwości i to są odpowiedzi. Czekam aż trafie na kogoś kto bedzie przychylny tej sprawie.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.