Portal Pszczelarski

Miodobranie na Podkarpaciu 2016

pszczelarstwo podkarpackie miodobranie 2016 miodobranie na Podkarpaciu 2016 miód nektarowy miód spadziowy

Rok 2016 nie okazał się szczególnie korzystny dla pszczelarzy z regionu Podkarpacia. Zebrano zdecydowanie mniejsze ilości miodów letnich. Ogólne wyniki miodobrania nie będą się jednak znacząco różniły od przeciętnych, z powodu większej ilości uzyskanych miodów spadziowych. 

Zgodnie z doniesieniami Polskiej Agencji Prasowej, której informacji na temat miodobrania udzielił Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, przyczyną mniejszych zbiorów miodów nektarowych, były warunki atmosferyczne. To przede wszystkich chłód, który panował w nocy, a także obfite opady deszczu są winowajcami takiego stanu rzeczy. Niekorzystna aura panowała przez dużą część okresu pożytkowego. 

W regionie podkarpackim niemalże nie udało się zebrać miodu lipowego, a i zbiory miodu akacjowego są bardzo skąpe. Drzewa te mają krótki okres nektarowania, w którym to czasie akurat warunki atmosferyczne były niekorzystne.

Powody do zadowolenia mogą mieć właściciele pasiek nastawionych na pożytki spadziowe. Występowały one od czerwca aż do końca sierpnia. Plony w tym zakresie nie są może rekordowe, ale pszczelarze i tak powinni być nimi usatysfakcjonowani. Warto wspomnieć, że to właśnie z województwa Podkarpackiego pochodzi aż 40% miodu ze spadzi drzew iglastych, jaki pozyskiwany jest w Polsce. 

Obecnie trwają jeszcze zbiory miodu nawłociowego i wciąż oczekiwany jest miód pozyskany z wrzosów. Dopiero wówczas będzie możliwe przedstawienie bardziej szczegółowych danych na temat ilości uzyskanego miodu. 

Opracowano na podstawie:
Agropolska.pl, Na Podkarpaciu zebrano mało miodów letnich, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/na-podkarpaciu-zebrano-malo-miodow-letnich,2588.html, Data publikacji: 2016.09.02, Data odczytu: 2016.09.09.

Zobacz również:

Podkarpackie miodobranie 2016



Liczba wyświetleń artykułu: 2168

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2016-09-13 07:40:20

Różnie to bywa, choć prawdy też trochę jest. U mnie akurat uważam, że jest w porządku, choć zawsze mogłoby być lepiej.



  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?