Portal Pszczelarski

Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?

Na zdjęciu: mleko i miód. Źródło zdjęcia: bezaprojekt.pl/produkty/mleko-i-miod

Polska pszczelarstwo w Polsce Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich ARR Agencja Rynku Rolnego

Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?

Polska ma doskonałe warunki do produkcji dobrej żywności. Mamy świetne tereny rolnicze, z których korzystają nie tylko rolnicy, ale też pszczelarze. Produkcja miodu w Polsce utrzymuje się na poziomie kilkunastu tysięcy ton rocznie. To sporo, jednak ten sielski obraz burzą liczne problemy i utrudnienia, przed jakimi stoją polscy pszczelarze.

Pszczelarstwo w Polsce nadal doskonale prosperuje, gdyż ma wielowiekową tradycje i wiele gospodarstw pasiecznych, w której następuje zamiana pokoleń ze starszych na młodsze. Co więcej, mamy idealne warunki środowiskowe do produkcji miodu nie tylko w dużej ilości, ale też doskonałej jakości. Niestety, póki co brakuje w naszym kraju wieloletnich programów strategicznych, które pozwoliłyby na zmodernizowanie i unowocześnienie pszczelarstwa i dostosowanie środków i systemów produkcji do wciąż zmieniającego się rynku. Nadal większość gospodarstw pasiecznych w Polsce to niewielkie, amatorskie pasieki, nastawione na hobbystyczne wytwarzanie miodu, a nie na produkcje na szeroka skalę. Aby Polska stała się krainą miodem płynącą, potrzeba zmian, a te – jak wszystko – potrzebują mądrych ludzi, przyjaznych przepisów i przede wszystkim czasu.

Od kilku lat funkcjonują co prawda różne formy wsparcia dla pszczelarzy, szczególnie „Wsparcie rynku produktów pszczelich”, realizowane przez Agencję Rynku Rolnego. Jednak nadal pomoc ta jest dostępna dla zbyt małych grup pszczelarzy. Mogą z niej skorzystać głównie duże gospodarstwa pasieczne, nie ma natomiast rozwiniętych form wsparcia dla niewielkich pasiek, które – być może – mogłyby rozwinąć produkcję na szerszą skalę, gdyby miały dostęp do pomocy finansowej na rozwój, zakup sprzętu, a także na edukację.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2558

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.