Portal Pszczelarski

Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?

Na zdjęciu: mleko i miód. Źródło zdjęcia: bezaprojekt.pl/produkty/mleko-i-miod

Polska pszczelarstwo w Polsce Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich ARR Agencja Rynku Rolnego

Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?

Polska ma doskonałe warunki do produkcji dobrej żywności. Mamy świetne tereny rolnicze, z których korzystają nie tylko rolnicy, ale też pszczelarze. Produkcja miodu w Polsce utrzymuje się na poziomie kilkunastu tysięcy ton rocznie. To sporo, jednak ten sielski obraz burzą liczne problemy i utrudnienia, przed jakimi stoją polscy pszczelarze.

Pszczelarstwo w Polsce nadal doskonale prosperuje, gdyż ma wielowiekową tradycje i wiele gospodarstw pasiecznych, w której następuje zamiana pokoleń ze starszych na młodsze. Co więcej, mamy idealne warunki środowiskowe do produkcji miodu nie tylko w dużej ilości, ale też doskonałej jakości. Niestety, póki co brakuje w naszym kraju wieloletnich programów strategicznych, które pozwoliłyby na zmodernizowanie i unowocześnienie pszczelarstwa i dostosowanie środków i systemów produkcji do wciąż zmieniającego się rynku. Nadal większość gospodarstw pasiecznych w Polsce to niewielkie, amatorskie pasieki, nastawione na hobbystyczne wytwarzanie miodu, a nie na produkcje na szeroka skalę. Aby Polska stała się krainą miodem płynącą, potrzeba zmian, a te – jak wszystko – potrzebują mądrych ludzi, przyjaznych przepisów i przede wszystkim czasu.

Od kilku lat funkcjonują co prawda różne formy wsparcia dla pszczelarzy, szczególnie „Wsparcie rynku produktów pszczelich”, realizowane przez Agencję Rynku Rolnego. Jednak nadal pomoc ta jest dostępna dla zbyt małych grup pszczelarzy. Mogą z niej skorzystać głównie duże gospodarstwa pasieczne, nie ma natomiast rozwiniętych form wsparcia dla niewielkich pasiek, które – być może – mogłyby rozwinąć produkcję na szerszą skalę, gdyby miały dostęp do pomocy finansowej na rozwój, zakup sprzętu, a także na edukację.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4878

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom