Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?
Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?
Polska ma doskonałe warunki do produkcji dobrej żywności. Mamy świetne tereny rolnicze, z których korzystają nie tylko rolnicy, ale też pszczelarze. Produkcja miodu w Polsce utrzymuje się na poziomie kilkunastu tysięcy ton rocznie. To sporo, jednak ten sielski obraz burzą liczne problemy i utrudnienia, przed jakimi stoją polscy pszczelarze.
Pszczelarstwo w Polsce nadal doskonale prosperuje, gdyż ma wielowiekową tradycje i wiele gospodarstw pasiecznych, w której następuje zamiana pokoleń ze starszych na młodsze. Co więcej, mamy idealne warunki środowiskowe do produkcji miodu nie tylko w dużej ilości, ale też doskonałej jakości. Niestety, póki co brakuje w naszym kraju wieloletnich programów strategicznych, które pozwoliłyby na zmodernizowanie i unowocześnienie pszczelarstwa i dostosowanie środków i systemów produkcji do wciąż zmieniającego się rynku. Nadal większość gospodarstw pasiecznych w Polsce to niewielkie, amatorskie pasieki, nastawione na hobbystyczne wytwarzanie miodu, a nie na produkcje na szeroka skalę. Aby Polska stała się krainą miodem płynącą, potrzeba zmian, a te – jak wszystko – potrzebują mądrych ludzi, przyjaznych przepisów i przede wszystkim czasu.
Od kilku lat funkcjonują co prawda różne formy wsparcia dla pszczelarzy, szczególnie „Wsparcie rynku produktów pszczelich”, realizowane przez Agencję Rynku Rolnego. Jednak nadal pomoc ta jest dostępna dla zbyt małych grup pszczelarzy. Mogą z niej skorzystać głównie duże gospodarstwa pasieczne, nie ma natomiast rozwiniętych form wsparcia dla niewielkich pasiek, które – być może – mogłyby rozwinąć produkcję na szerszą skalę, gdyby miały dostęp do pomocy finansowej na rozwój, zakup sprzętu, a także na edukację.
Liczba wyświetleń artykułu: 5278
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!