Portal Pszczelarski

Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?

Na zdjęciu: mleko i miód. Źródło zdjęcia: bezaprojekt.pl/produkty/mleko-i-miod

Polska pszczelarstwo w Polsce Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich ARR Agencja Rynku Rolnego

Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?

Polska ma doskonałe warunki do produkcji dobrej żywności. Mamy świetne tereny rolnicze, z których korzystają nie tylko rolnicy, ale też pszczelarze. Produkcja miodu w Polsce utrzymuje się na poziomie kilkunastu tysięcy ton rocznie. To sporo, jednak ten sielski obraz burzą liczne problemy i utrudnienia, przed jakimi stoją polscy pszczelarze.

Pszczelarstwo w Polsce nadal doskonale prosperuje, gdyż ma wielowiekową tradycje i wiele gospodarstw pasiecznych, w której następuje zamiana pokoleń ze starszych na młodsze. Co więcej, mamy idealne warunki środowiskowe do produkcji miodu nie tylko w dużej ilości, ale też doskonałej jakości. Niestety, póki co brakuje w naszym kraju wieloletnich programów strategicznych, które pozwoliłyby na zmodernizowanie i unowocześnienie pszczelarstwa i dostosowanie środków i systemów produkcji do wciąż zmieniającego się rynku. Nadal większość gospodarstw pasiecznych w Polsce to niewielkie, amatorskie pasieki, nastawione na hobbystyczne wytwarzanie miodu, a nie na produkcje na szeroka skalę. Aby Polska stała się krainą miodem płynącą, potrzeba zmian, a te – jak wszystko – potrzebują mądrych ludzi, przyjaznych przepisów i przede wszystkim czasu.

Od kilku lat funkcjonują co prawda różne formy wsparcia dla pszczelarzy, szczególnie „Wsparcie rynku produktów pszczelich”, realizowane przez Agencję Rynku Rolnego. Jednak nadal pomoc ta jest dostępna dla zbyt małych grup pszczelarzy. Mogą z niej skorzystać głównie duże gospodarstwa pasieczne, nie ma natomiast rozwiniętych form wsparcia dla niewielkich pasiek, które – być może – mogłyby rozwinąć produkcję na szerszą skalę, gdyby miały dostęp do pomocy finansowej na rozwój, zakup sprzętu, a także na edukację.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5278

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie