Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w Krośnie 2016

Źródło informacji: krosno.pl/pl/aktualnosci/art5237,uwaga-pszczelarze-potwierdzono-przypadek-zgnilca-amerykanskiego.html

zgnilec amerykański województwo podkarpackie powiat krośnieński Krosno

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie w ogłoszeniu z dnia 27 lipca 2016 r. zawiadamia, że na terenie miasta Krosno wystąpiło ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół.

Ognisko choroby zakaźnej zgnilca amerykańskiego pszczół zostało stwierdzone na terenie nieruchomości gruntowej zlokalizowanej na terenie miasta Krosno, dzielica Białobrzegi, w dniu 27.07.2016 r.

W piśmie przekazanym Prezydentowi Miasta Krosno przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krośnie wskazano informację, że choroba może się rozprzestrzeniać i może wywołać straty ekonomiczne właścicieli pasiek. Aby do tego niedopuścić zostało wydane ogłoszenie, którego fragment został opublikowany poniżej: 

"Informacja

Zgnilec amerykański jest wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną pszczół.

Zarazek atakuje larwy i czerw powodując ich zamarcie. Za jego rozprzestrzenianie w ulu odpowiedzialne są robotnice opiekujące się czerwiem i czyszczące komórki plastra, natomiast rozprzestrzenianie choroby pomiędzy ulami ma głównie miejsce u schyłku lata i początku jesieni, kiedy w okresie bezpożytkowym występują rabunki słabych rodzin pszczelich (m.in. zakażonych). Należy mieć również na względzie możliwość przenoszenia drobnoustroju przez osoby opiekujące się pszczołami, które nie zachowują należytej higieny pracy.

Wczesnym niepokojącym objawem są zmiany na zasklepach komórek z martwym czerwiem, wieczka tych komórek są pociemniałe i zapadnięte, występuje tzw. czerw rozstrzelony. Po odkryciu komórek w zależności od postępu choroby można zaobserwować etapowe przekształcanie się zamarłego czerwia w brązową ciągnącą się masę, która przylega do ścian komórek plastra. Objawom tym, towarzyszy wydzielany zapach spalonego rogu. Rozpoznanie choroby odbywa się poprzez obserwację objawów, gdzie w przypadku podejrzenia pobierane są próby do badań laboratoryjnych.

W tym celu zaleca się kontakt z Inspekcją Weterynaryjną lub najbliższym lekarzem weterynarii. Do badań pobiera się wycinki plastra 10x10 cm, martwe pszczoły, pyłek, wosk i miód. Próby należy przekazać do Zakładu Higieny Weterynaryjnej.

Celem zwalczenia ogniska choroby po wcześniejszej likwidacji mocno zainfekowanych pni pszczelich należy przeprowadzić dokładne oczyszczanie i odkażanie uli, sprzętu, za pomocą lampy benzynowej, formaliny lub sody żrącej. Takie działania są niezbędne gdyż przetrwalniki bakterii zgnilca są oporne na działanie czynników środowiskowych i powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne. Należy pamiętać, że w/w czynności wykonywane są wyłącznie przez lekarzy weterynarii pod nadzorem Powiatowego lekarza Weterynarii w Krośnie. W przypadku potwierdzenia wystąpienia zgnilca amerykańskiego, dochodzenie w celu wykrycia źródła zakażenia podejmuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. Określa on, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tej kwestii sposób zwalczania tej jednostki chorobowej - postępowanie z rodzinami pszczelimi, ulami, ramkami, woszczyzną, produktami pszczelimi, zasadami oczyszczania i dezynfekcją w ognisku choroby.

Dodatkowe informacje dostępne są w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Krośnie, ul. Grodzka 26, 38-400 Krosno; tel. (13) 43 696 11.

Posiadacz zwierzęcia, również pszczół, w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej podlegającej obowiązkowi zwalczania w świetle prawa zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia o takim podejrzeniu Inspekcji Weterynaryjnej, najbliższego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie, lek. wet. Andrzej Chrzanowski"

Opracowano na podstawie:

Oficjalna strona miasta Krosna: www.krosno.pl 

Pismo do Prezydenta Miasta Krosno PIW.PZ 4125.A.2.11.2016: http://www.krosno.pl/gfx/krosnoum/userfiles/files/aktualnosci/2016/zgnilec_pszczool.pdf

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w Pszczonowie (gmina Maków) 2016

Zgnilec amerykański w powiecie lidzbarskim 2016

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4577

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-07-30 11:08:12

Co się porobiło.. Co chwilę czyta się o zgnilcu w różnych częściach Polski. Czy to nie jest wina tego, że za pszczelarstwo biorą się osoby, które się do tego nie nadają?

mati

2016-08-01 07:19:25

masakra ze tak to dziadostwo sie rozwija chigieny troche

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.