Zgnilec amerykański w Krośnie 2016
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie w ogłoszeniu z dnia 27 lipca 2016 r. zawiadamia, że na terenie miasta Krosno wystąpiło ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół.
Ognisko choroby zakaźnej zgnilca amerykańskiego pszczół zostało stwierdzone na terenie nieruchomości gruntowej zlokalizowanej na terenie miasta Krosno, dzielica Białobrzegi, w dniu 27.07.2016 r.
W piśmie przekazanym Prezydentowi Miasta Krosno przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krośnie wskazano informację, że choroba może się rozprzestrzeniać i może wywołać straty ekonomiczne właścicieli pasiek. Aby do tego niedopuścić zostało wydane ogłoszenie, którego fragment został opublikowany poniżej:
"Informacja
Zgnilec amerykański jest wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną pszczół.
Zarazek atakuje larwy i czerw powodując ich zamarcie. Za jego rozprzestrzenianie w ulu odpowiedzialne są robotnice opiekujące się czerwiem i czyszczące komórki plastra, natomiast rozprzestrzenianie choroby pomiędzy ulami ma głównie miejsce u schyłku lata i początku jesieni, kiedy w okresie bezpożytkowym występują rabunki słabych rodzin pszczelich (m.in. zakażonych). Należy mieć również na względzie możliwość przenoszenia drobnoustroju przez osoby opiekujące się pszczołami, które nie zachowują należytej higieny pracy.
Wczesnym niepokojącym objawem są zmiany na zasklepach komórek z martwym czerwiem, wieczka tych komórek są pociemniałe i zapadnięte, występuje tzw. czerw rozstrzelony. Po odkryciu komórek w zależności od postępu choroby można zaobserwować etapowe przekształcanie się zamarłego czerwia w brązową ciągnącą się masę, która przylega do ścian komórek plastra. Objawom tym, towarzyszy wydzielany zapach spalonego rogu. Rozpoznanie choroby odbywa się poprzez obserwację objawów, gdzie w przypadku podejrzenia pobierane są próby do badań laboratoryjnych.
W tym celu zaleca się kontakt z Inspekcją Weterynaryjną lub najbliższym lekarzem weterynarii. Do badań pobiera się wycinki plastra 10x10 cm, martwe pszczoły, pyłek, wosk i miód. Próby należy przekazać do Zakładu Higieny Weterynaryjnej.
Celem zwalczenia ogniska choroby po wcześniejszej likwidacji mocno zainfekowanych pni pszczelich należy przeprowadzić dokładne oczyszczanie i odkażanie uli, sprzętu, za pomocą lampy benzynowej, formaliny lub sody żrącej. Takie działania są niezbędne gdyż przetrwalniki bakterii zgnilca są oporne na działanie czynników środowiskowych i powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne. Należy pamiętać, że w/w czynności wykonywane są wyłącznie przez lekarzy weterynarii pod nadzorem Powiatowego lekarza Weterynarii w Krośnie. W przypadku potwierdzenia wystąpienia zgnilca amerykańskiego, dochodzenie w celu wykrycia źródła zakażenia podejmuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. Określa on, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tej kwestii sposób zwalczania tej jednostki chorobowej - postępowanie z rodzinami pszczelimi, ulami, ramkami, woszczyzną, produktami pszczelimi, zasadami oczyszczania i dezynfekcją w ognisku choroby.
Dodatkowe informacje dostępne są w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Krośnie, ul. Grodzka 26, 38-400 Krosno; tel. (13) 43 696 11.
Posiadacz zwierzęcia, również pszczół, w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej podlegającej obowiązkowi zwalczania w świetle prawa zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia o takim podejrzeniu Inspekcji Weterynaryjnej, najbliższego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie, lek. wet. Andrzej Chrzanowski"
Opracowano na podstawie:
Oficjalna strona miasta Krosna: www.krosno.pl
Pismo do Prezydenta Miasta Krosno PIW.PZ 4125.A.2.11.2016: http://www.krosno.pl/gfx/krosnoum/userfiles/files/aktualnosci/2016/zgnilec_pszczool.pdf
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 5361
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2016-07-30 11:08:12
mati 2016-08-01 07:19:25